AİHM’den Hatip Dicle ve Selim Sadak kararı

AİHM, Hatip Dicle ve Selim Sadak'ın mahkumiyetleri nedeniyle 2007 yılındaki genel seçimlerde bağımsız aday olamamalarıyla ilgili yaptıkları başvuruda Türkiye'yi haksız buldu. Türkiye, Dicle ve Sadak’a 6 bin 715’ar euro tazminat ödeyecek.

Anadolu Ajansı 16.06.2015 - 13:42

AİHM’den Hatip Dicle ve Selim Sadak kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Hatip Dicle ve Selim Sadak'la ilgili davada karar verdi.

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) suçsuzluk karinesi ile ilgili 6. maddesinin 2. fıkrası ve özgür seçim hakkı ilgili 1. protokolün 3. maddesinin Türkiye tarafından ihlal edildiğine hükmetti.

Türkiye, karar gereği Dicle ve Sadak'a kişi başına altışar bin euro maddi tazminat, mahkeme masrafı olarak da 715 euro ödeyecek.

Anayasa Mahkemesi’nce kapatılan Demokrasi Partisi'nin (DEP) iki milletvekili Hatip Dicle ve Selim Sadak, 1995'te 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

AİHM, 2001 yılında aldığı kararda, Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nin (DGM) bağımsız olmadığını gerekçe göstererek, Sadak ve Dicle'nin Türkiye'deki duruşmalarının adil olmadığına hükmetmişti.

Kararın ardından Türkiye'de 2007'de yapılan yeni yargılamada suç sabit görülmüş ancak hapis cezaları yedi yıl altı aya indirilmişti. Temyiz mahkemesi de kararı onamıştı.

Yüksek Seçim Kurulu da Sadak ve Dicle'nin mahkumiyetlerini gerekçe göstererek, milletvekili adaylıklarını kabul etmemişti.

Sayfa Yükleniyor...