Binali Yıldırım: Hükümet programını bugün Meclis'e sunacağız

Başbakan Binali Yıldırım, hükümet programının bugün TBMM'ye sunulacağını söyledi. Yıldırım, "Dostlarımızın sayısını artıracağız, düşmanımızın sayısını azaltacağız" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 24.05.2016 - 12:09 | Son Güncelleme : 24.05.2016 - 15:56

Binali Yıldırım: Hükümet programını bugün Meclis'e sunacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kabine listesini sunduktan sonra yeni bakanları açıklayan Binali Yıldırım, daha sonra TBMM'ye gitti.

Binali Yıldırım, genel başkan seçildikten sonra ilk kez AK Parti Grup Toplantısı’na katıldı.

"YENİ HÜKÜMETİMİZ HAYIRLI OLSUN"

Burada bir konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, terörle mücadele, paralel devlet, yeni anayasa, başkanlık sistemi ve sığınmacı sorunu konusunda mesajlar verdi.

Konusmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da seslenen Yıldırım, "Yolun yolumuz, davan davamız" ifadelerini kullandı.

Kongredeki gibi sesinin bir kaç kez kısıldığı gözlenen Yıldırım, AK Parti'lilerin tezahüratları nedeniyle de zaman zaman konuşmasına ara vermek zorunda kaldı.

Binali Yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"Bismillah diyerek yeni dönemde millete hizmet vermeye başlıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. Erzincan, İzmir... Tüm mazlum coğrafyanın ortak iradesiyle gurur duyuyoruz. ’nin bağımsızlığı, güvenliği ve huzuru için gece gündüz demeden görev yapan askerimizi, polisimizi, korucularımızı selamlıyoruz. Kahraman şehitlerimizi şükranla anıyor, bağrımıza basıyoruz. Gazilerimize Allah’tan acil şifa diliyoruz. Bugün yeni hükümetimizi ilan ettik. Hayırlı olsun.

Milletimiz mutluysa, mennunsa biz ondan ancak ve ancak gurur duyarız. Daha güzel hizmetleri yapmak için canla başla çalışırız. Sizlerle aynı yolda omuz omuza yürümek onurların en şereflisidir.

"YOLUNUZ YOLUMUZDUR"

Sayın Ahmet Davutoğlu’na yaptığı hizmetler nedeniyle bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Kongremizi onurlandıran AK Partimizin kurucusu, genel başbakanımız, liderimiz, Türkiye’nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a buradan sevgilerimizi, saygılarımızı iletiyoruz. Yolun, yolumuzdur. Davan, davamızdır. Sevdan, sevdamızdır. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle, gelecekte de böyle devam edecek. 15 yıl önce beraber çıktığımız bu yolda, ülkelerimize çok güzel hizmetleri hep birlikte kazandırdık.

"KAPATMA DAVASINDA, MUHTIRA VERİLDİĞİNDE..."

AK Parti, yeri geldi vesayet odaklarının tehditiyle karşı karşıya kaldı. Partimizi kapatmaya kalktıklarında karşılarında Recep Tayyip Erdoğan ve yol arkadaşları vardı. Partimize muhtıra verildiğinde biz ancak Hakk’ın ve halkın önünde eğiliriz dedik, milli iradeden başka irade tanımayan kadroların başında Recep Tayyip Erdoğan vardı.

"SESİM YİNE ARIZA MODUNA GELİYOR"

(Grup toplantısındaki tezahüratlar üzerine) Sesim yine arıza moduna geliyor, biraz bana müsaade edin. Bir on dakika müsade edin, sonra coşkuda serbestsiniz.

"15 YILDA NEREDEN NEREYE GELDİK"

AK Parti 15 yılda Türkiye’yi nereden aldı nereye götürdü, buradaki arkadaşlarımız ve milletimiz buna şahittir. 2001 krizinden sonra insanlar geleceğe güvenini kaybetmişti. Esnaf siftah yapamayan işyerini kapatıyordu. AK Parti iktidarında IMF’ye olan borcumuz bitti. Türkiye, IMF memurlarından talimat alacak hale gelmişti. Bu, milletin onuruna dokunan bir işti. IMF’yi göndermekle kalmadık, ihtiyaç varsa kredi açmaya hazırız dedik. Nereden nereye geldik...

"367 GARABETİ"

2007’de bir hukuk icaatı çıkardılar. 367 garabeti. Bugüne kadar cumhurbaşkanının nasıl seçileceği belli, yeni bir içtihat, bir formül geliştirildi. Bu, vesayetin başka bir şekliydi. AK Parti’nin millet iradesini yapmasını önleyen bir girişimdi. Ne dedik; madem öyle işte böyle sandık dedik. Bizim sandıktan, milletten başka dayanağımız yok. Biz başka çevrelere boyun eğen istikamet değiştiren bir parti değiliz, biz AK Partiyiz. AK Parti 2007 seçimlerinden güçlenerek çıktı. Davamız doğruydu, haklıydı. Millet kararını verdi. 'Madem benim seçtiğimi cumhurbaşkanı yapmıyorlar artık cumhurbaşkanını ben seçeceğim' dedi.

"DİYORLAR Kİ CUMHURBAŞKANI OTURSUN"

Diyorlar ki, ‘Cumhurbaşkanı memleket meselerine karışıyor’. Eskiden olduğu gibi otursun, temsillere gitsin... 21.5 milyonunun oyunu alan bir cumhurbaşkanı ne yapacak? Siyasi sorumluluğu var. Cumhurbaşkanımız bu siyasi sorumululuğunun gereğini yapıyor. Kurumların uyumlu ve ahenkli çalışması için yetkisini kullanıyor.

"TERÖR BELASINDAN KURTARACAĞIZ"

Ülkemizin enerjisini tüketen, milletimizin barışını güvenliğini tehdit eden terör en önemli konularımızın başındadır. Buradan bir kez daha ilan ediyorum. Milletimiz rahat olsun, Türkiye’yi bu terör belasından mutlaka kurtaracağız. Bana soruyorlar; ‘Bu operasyonlar ne zaman bitecek?’ Bir, kanlı terör örgütü sivillerimize karşı silahlı saldırıları tamamen sonlandırıncaya kadar devam edecek; iki, kanlı terör örgütü güvenlik güçlerimize silahlı saldırısını durduruncaya kadar; üç, mutlak süretle vatandaşımızın can ve mal güvenliği sağlanınca, silahlar ortadan kalkana kadar sürecek. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız ile bu örgütü aramızdan çıkarmaya attettik. Türkiye varsa biz varız, milletimiz varsa biz varız.

HÜKÜMET PROGRAMI OKUNACAK

Sayın başbakanı ziyaret edeceğim, bayrak değişimini gerçekleştireceğiz. Saat 15.00’te meclisimiz açılacak. Hükümetimizin programını okuyacağız.

"DOSTLARIMIZ ARTACAK, DÜŞMANLARIMIZ AZALACAK"

Dostlarımızın sayısını artıracağız, düşmanımızın sayısını azaltacağız. Suriye’de yaşanan, 4 yılı aşan bu anlamsız savaş, yüzbinlerce din kardeşimizin hayatına mal oldu. Kimisi de yollarda denizlerde, bebekten yaşlısına kadar hayatını kaybetti. Türkiye, geleneksel misafirliğiyle bağrını, kucağını ölümden kaçan mazlum, çileli insanlara açtı. 3 milyon insanı bağrımıza bastık, ekmeğimizi paylaştık.

"YOLLARI BÖLER, MİLLETİ BÖLDÜRMEYİZ"

Ekmeğimizi böler, Türkiye’yi böldürmeyiz. Yolları böleriz, milleti böldürmeyiz. Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur. Biz yolları böldük, hayatları birleştirdik. Biz yolları böldük, gönülleri birleştirdik.

"BUNLAR BENİ KONUŞTURMAYACAK"

(Salondaki tezahüratlar devam edince) Bunlar beni konuşturmayacak. Yoruluncaya kadar buyurun. Söz veriyorum 5 dakika içinde bitiriyorum, 5 dakika müsaade edin.

PARALEL DEVLET MESAJI

Devlet içinde devlet kurmaya heveslenen, güvenlik güçlerimiz, eğitim, yargı ve sivil toplum örgütlerinin içine sızarak paralel bir yapılanma oluşturan, paralel örgütle kararlılıktan taviz vermeden mücadele devam edecek. Kimse Türkiye Cumhuriyeti’ne bilek güreşine tutuşamaz. Tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek millet vardır. 

"DEMOKRATİK, LAİK, HUKUK DEVLETİ"

Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik, hukuk devletidir. Buna yürekten inanıyoruz. Bu konuda hiçbirizin kafasında bir tereddüt yok. Vesayet anayasası ihtiyaçları karşılamaktan uzaktır. Vaat vermek çocuk oyuncağı değil. 79 milyona vaat veriyorsunuz. Onlarla sözleşme yapıyorsunuz. Bunların gereğini yapmazsanız, her seçimde aşağıya gitmeye devam edersiniz.

YENİ ANAYASA

Artık Cumhurbaşkanımızın milletiyle ilişkisindeki fiili durumunun anayasa uygun hale getirmek biz AK Parti grubunun en önemli işidir, boynunu borcudur. Bu Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecek meselesidir. Türkiye bu anayasayla 2023 hedeflerine gidemez. Bu elbise bu bedene dar geliyor.

Başkanlık sistemi dahil, yeni anayasayı gerçekleştirmek için gerekli çalışmaları hemen başlatacağız. Gelin, Türkiye’nin, milletin beklentisi olan, sizlerin de vaadi olan yeni anayasayı hep birlikte yapalım. Bu şerefe, bu onura ortak olun. İpe un sererseniz, biz ne yapacağımızı biliyoruz. Zihnimiz berrak, yolumuz aydınlık. Gereğini de yapacağız.

(Tezahüratların kesilmemesi üzerine) Bir durun da şunu bitireyim, Allah aşkına...

EKONOMİ VURGSU

Yeni dönemde diğer önemli konumuz da ekonomi. Ekonomi demek banka demek değil, para demek değil. Ekonomi demek üretmek demek. Alın terini akıl terine katmak demek. Gençlerimize, kadınlarımıza iş bulmak demek. Türkiye’nin her bölgesine yatırım yapılması için üretim ve istihdamı teşvik edeceğiz, destekleyeceğiz.

"DUVARLARI YÜKSELTEREK GÖRMEZDEN GELEMEZSİNİZ"

Türkiye gösteriş meraklısı bir ülke değil. Bağrını mazluma açan bir ülkedir. Avrupa ne yaptı? Duvarları yükselterek 54 milyona ulaşmış göçmenleri görmezden gelemezsiniz.  Türkiye mazlum ve mağdurların haklarını korumaya devam edecek.

Sayfa Yükleniyor...