MHP'li Oktay Vural: AK Parti'nin fire endişesi var

MHP'li Oktay Vural, Meclis'te bugün başlayacak dokunulmazlık görüşmelerine ilişkin açıklamasında AK Parti'nin fire endişesi olduğunu söyledi.

ntv.com.tr 17.05.2016 - 12:46 | Son Güncelleme : 17.05.2016 - 13:04

MHP'li Oktay Vural: AK Parti'nin fire endişesi var

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’teki dokunulmazlık görüşmeleri öncesinde yaptığı açıklamada,

TBMM Genel Kurulu’nda dokunulmazlık görüşmelerinin ilk turu öncesinde MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, NTV canlı yayında soruları yanıtladı.

Oktay Vural, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim bu konuda, terörle mücadele konusunda hiçbir taviz verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Terörle mücadele sadece asker ve polisin mücadelesi olarak algılanmamalıdır. Hukuk gücünü de kullanmak gereklidir. 

Anayasanın hükümlerine göre; hendek kazanlar, egemenliğimizi yok etmek isteyenler, özerklik oluşturulmak isteyenler kabul edilemez. 

Biz mevcut anayasa ve iç tüzükleri çerçevesinde bu fezlekeler hakkında komisyonlarda görüşülerek Meclis iradesinin oluşturulabileceğini düşünüyorduk. Ama bu anayasa oylamasına kadar götürüldü.

Biz bunun hukuku kullanarak yapılması gerektiğini düşünüyorduk. Hukuku değiştirmeye gerek yok. Terörle ilgili suçların hepsi milletvekili seçilme yeterliliğini kaldırıyor. Ama böyle bir yöntemi seçtiler. 

Belki çözüm sürecinde oluşan ortaklığın getirdiği bir sonuçtur. Ama ne olursa olsun demokrasiyi korumamız lazım. Bizim burada yaptığımız demokrasi ve hukuku kormaktır. 

367'nin üzerinde çıkması gerektiği kanaatindeyim. Bu konuyu referanduma götürme düşüncesinin Meclis'te hasıl olmayacağını düşünüyorum. Bu süreçte Adalet ve Kalkınma Partisi içerisinde de bu tereddüdün getirdiği, yani mevcut komisyonu çalıştırmayarak bu konuda doğrudan doğruya kendi iradesini oluşturmak istemeyenlerin de bir şüphesi olduğu kanaati var.

Siz kendi iradenizle dokunulmazlığı kaldıracakken bunu yapmıyorsanız demek ki bu firelerin ortaya çıkmasında endişeniz var. 

Cumhuriyet Halk Partisi'nde de bir takım itirazlar var. CHP'nin itirazlarının sandığa nasıl yansıyacağını bilmiyorum. Bakıldığında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tutumunun da firelerin olabileceği, dolayısıyla oluşabilecek fire konusunda doğrudan doğruya kendilerinin yükümlülük altına girmemesi için bütün yükü parlamentoya aktarmak istiyor.

Sonuçta milletvekillerinin iradesi tecelli edecektir. Benim umudum yeminlerine sağdık olan milletvekillerinin bu yönde oy kullanmasıdır. Referanduma gerek kalmayacağını düşünüyorum.

Bu hukuk sürecini açmaktır. Bu süreci başka noktaya devşirmek, başkanlık ya da özerklik talebini meşrulaştırmak isteyenleer karşı vatandaşlarımız dikkatli olmalıdır. Bütün bunlar süreçteki samimiyet ya da tutumun deşifre edilmesi açısından önemlidir.

Bizim tek bir amacımız var, devlet ve milletimizin bekası için meşruiyet içinde mücadelemizi sürdürmek. Bizim bu yöndeki tavrımız çok önceden ortaya konmuştur. 

Komisyonda bi takım gerilimler oldu. Bu konuda birçok kimsenin fezlekesi var. Yapılması gereken yalın bir şekilde tereddüt gösterilmemesi lazımdır. Bu kararlılığın ortaya konulması gerektiğini düşünüyorum."

Sayfa Yükleniyor...