AKP’nin Anayasa paketinin detayları

AKP bir süredir Anayasa değişiklik paketi üzerinde çalışıyor. Pakette nelerin yer alacağı konusu büyük ölçüde netleşti. Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Burhan Kuzu paketin ayrıntılarını NTV'ye anlattı

NTV Haber 28.04.2009 - 19:18

AKP’nin Anayasa paketinin detayları

AKP tarafından hazırlanan Anayasa değişikliği paketini, +Şu kadar madde olacak diye birşey yok. İlave veya çıkarma serbestisi olan bir paket+ şeklinde tanımlayan Anayasa Komsiyonu Başkanı Burhan Kuzu, pakette Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değiştirilmesine dönük düzenleminin de olacağını dile getirdi.

Konuyla ilgili NTV’ye açıklamalarda bulunan Kuzu, “Dünyada Anayasa Mahkemesi üyelerini Meclis seçiyor. Üyelerin süreleri olmalı. Almanya’da 12 yılken biz de 25 yıl. 9v eya 10 olur ama süre koymak lazım” dedi.

Taslak pakette, partilerin aldıkları oy oranına göre ‘Türkiye Milletvekili’ adı altında Meclis’e girmesinin yolu açılıyor. Kuzu, “Burada baraj olmayacak, temsil ile ilgili sorunlar kısmen giderilecek” şeklinde konuştu..

Pakette yer alacak düzenlemelerden biri de siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili. Kuzu bu konuyla ilgili de, “Venedik kriterleri şiddet ve şiddete başvurma ayrımcılık üzerinde durarak bir noktaya getirildi” dedi. Buna göre, parti tüzüğünde Anayasa’ya aykırı düzenleme olursa parti yönetimi ikaz edilecek ve bunun değiştirilmesi için süre verilecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tek başına dava açamayacak. Oluşturulacak bir kurul ya da meclisin onayı ile süreç başlayacak.

Pakette Cumhurbaşkanı'nın görev süresinin 7'mi yoksa 5 yıl mı olacağı sorusunun yanıtı da var. Kuzu, “Cumhurbaşkanı için 7 yıl bizim içinde 5 yıl olmalı” şeklinde konuştu.

Anayasa'ya, temel hak ve özgürlüklere ilişkin hiç bir yasal düzenlemenin insan hak ve onuruna aykırı olmayacağı hükmü konulacak. Taslağa göre herkes kendisiyle ilgili bilgilerin korunması hakkına sahip olacak ve bilgiler kişinin rızası, kanun öngördüğü meşru sebep ile kullanılabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...