Almanya: Dosyanın sadece bir bölümü CHP’de

Almanya, hükümetin aylardır talep ettiği Deniz Feneri dosyasının CHP’ye verilmediğini savunuyor. Alman yetkililere göre CHP’nin elindeki dosyanın tümü değil, sadece bir bölümü.

Haberler 18.02.2009 - 18:15

Almanya: Dosyanın sadece bir bölümü CHP’de

Alman yetkililer, hazırlıklar tamamlandığında, dosyanın Dışişleri Bakanlığı’nca ’nin Berlin Büyükelçiliği’ne iletileceğini söylüyor.

Dosyanın Alman makamları tarafından CHP’ye verilmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını belirten yetkililer,”CHP’deki dosya, davaya müdahil olan bir kişi tarafından bir avukat aracılığıyla temin edilip CHP’ye verilmiş olabilir” yorumunu yapıyor.

Bu arada, Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries’in ardından, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier’in de 27 Şubat’ta Türkiye’ye gelerek Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunacağı öğrenildi.

ŞAHİN ALMAN MAKAMLARINI İŞARET ETMİŞTİ
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin bu sabah yaptığı açıklamada ülkelerin birbirlerinden bilgi ve belgeleri gazeteciler aracılığıyla değil, aralarında var olan veya var olması gereken adli yardımlaşma çerçevesi içerisinde istediklerini ifade etmişti.

Şahin, “Bunu en iyi bilmesi gereken kişilerden bir tanesi de TBMM’nin en tecrübeli siyasetçilerinden biri olan ve bir dönem Dışişleri Bakanlığı da yapmış olan Sayın Baykal’dır. Sayın Baykal, Türkiye’nin bir başka ülkeden isteyeceği bilgi ve belgeyi sadece diplomatik yolla isteyebileceğimizi ve bunun da yolunun Dışişler Bakanlıkları ve diplomatik misyonlar olduğunu çok iyi bilir. Ancak, maalesef CHP ve onun Genel Başkanı her şeyi siyaset malzemesi yaptığı gibi böylesine bir konuyu da siyaset malzemesi yapmaktadır. Eğer Alman makamları Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin istediği dosyayı, Türkiye’ye göndermeden önce CHP’nin Merkez Yürütme Kurulu üyesi ve eski bir gazeteciye vermişse, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla da Alman makamlarından bu konuda açıklama beklediğimizi ifade etmek istiyorum.” dedi.

Sayfa Yükleniyor...