Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'ndan ABD'ye hareketi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta hayatını kaybeden, tüm zamanların en güçlü, en iyi boksörü Muhammed Ali'nin cenaze törenine katılmak üzere, beraberinde bir heyetle ABD'ye hareket edeceğini belirtti.

Ziyareti vesilesiyle ayrıca cenaze törenine iştirak etmesi beklenen yabancı üst düzey yetkililerle de görüşeceğini anlatan Erdoğan, yakın geçmişte ABD'ye göç ederek, Chicago bölgesine yerleştirilen Ahıska Türkleri ve bölge Müslümanlarıyla iftar sofrasında bir araya geleceklerini bildirdi.

"SİPARİŞ ÜZERİNE OLAN İMZALAR DEĞİLDİR"

"Ziyaretiniz kapsamında üst düzey zevatla bir araya geleceğinizi belirttiniz. ABD Başkanı'nın başka bir yerde olması nedeniyle cenazeye katılmayacağı belirtildi. Öncesinde ya da sonrasında ziyaretiniz kapsamında bir temas söz konusu olur mu?" sorusu üzerine Erdoğan, "Öncelikle oraya gelecek veya gelmesi planlanan kimler onları bilemiyorum. Bu tür toplantılarda zaten orada değişik ülkelerden gelen devlet ve hükümet başkanları varsa oralarda da anında bu tür görüşmeleri yapmak mümkün oluyor. Bu da orada anında gelişebilecek bir görüşmeler zinciri olabilir." diye konuştu. 

"Dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğini onayladınız. 15 günlük yasal sürenin beklenmesi muhalefetten bazı yorumların gelmesine neden oldu. HSYK Kararnamesi'nin beklendiğine ilişkin bazı açıklamalar oldu. Bunları nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna karşılık Erdoğan, "Bu ara yoğun bir Afrika ziyaretimiz oldu, tabii boş da durmuyoruz, işlerimiz var. Bu olayın HSYK'daki atamalarla vesaire yakından uzaktan alakası yok. Bizler Meclisten, Cumhurbaşkanlığına gelen yasal düzenlemeleri gün olur hafta içinde hemen anında imzalarız, gün olur 15'inci gün imzalarız. Bunlar sipariş üzere olan imzalar değildir. Süresi içinde imzalanmış mıdır, imzalanmamış mıdır? Olması gereken budur. İmzalanmıştır, ülkemiz için milletimiz hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

"ALMANYA'YA KARŞI BAZI BAŞLIKLARI BELİRLEDİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin, Almanya ile ilişkiler noktasında atılacak somut adımların belli olup olmadığı yönündeki sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu tür adımlarda, biliyorsunuz bunlar açıklanarak yapılmaz. Şu anda bizler işte dün akşam da güvenlik zirvesinde bu konuları enine boyuna ele aldık. Fakat bizim medyamız bazı şeyleri çok acele yakalamak, görmek ona göre de herhalde kendi yol haritasını çizmek istiyor. Biz şu anda bu görüşmelerimizi yaptıktan sonra da ne gibi uygulamalar yapacağız, bütün bunlara yönelik hükümetimizle dar kapsamlı yaptığımız çalışmada bazı başlıkları belirledik, adımlarımızı da bundan sonra buna göre atacağız."

"630 kişiden oluşan bir parlamentonun 200 küsur kişiyle böyle bir karar alması, bunların hepsi manidardır" sözlerine yer veren Erdoğan, şunları belirtti:

"Burada Sayın Şansölye'nin parlamentodaki bu oylamaya katılmaması manidardır. Ana muhalefetin başındaki zat da bildiğim kadarıyla katılmadı, bunların hepsi manidar. Bu tabi ilişkilerimiz açısından üzerinde düşünülmesi gereken konulardır ve bundan sonraki süreçte de her şeyden önce bu yanlış adımdan Almanya'nın dönmesi gerekir. Eğer bu yanlış adımdan Almanya dönmeyecek olursa tabii ki bizlerin de buna göre durum değerlendirmesi, atmamız gereken adımlar da farklı olacaktır. Yani bundan sonraki süreç bugüne kadar olduğu gibi olmayacaktır. 3 milyon-3,5 milyon şu anda Türk'ün olduğu Almanya'da bir süreç var, bundan sonra tabii ki bu çok daha dikkatli, çok daha kontrollü bir şekilde yürüyecektir."