Büyük gözler ve dolgun dudaklar, kadınlarda çekici yüzlerin vazgeçilmezleri olarak bilinir. Ancak Kanadalı ve Amerikalı psikologlara göre yüz hatları arasındaki uzaklıklarda bir “altın oran”ın varlığı güzellik algısına önemli ölçüde katkı yapıyor.

İlişkili Haberler


Altın Oran eski Yunanlıların sanat ve mimarlıkta kullandıkları ve “phi” ya da “tanrısal oran” diye adlandırdıkları bir orantı.

California Üniversitesi (San Diego) ve Kanada’daki Toronto Üniversitesi araştırmacılarıysa, yüz hatları için iki altın oran belirlemişler: Biri uzunluk, ötekiyse genişlik için.

Deneklerle yürütülen çalışmada gözler ile ağız arasındaki düşey uzaklık, yüzün tümünün uzunluğunun yüzde 36’sı, gözler arasındaki uzunluk da yüz genişliğinin yüzde 46’sı kadar olduğunda kadın yüzlerinin daha çekici olarak algılandığı belirlenmiş.

Toronto Üniversitesi’nden Kang Lee, bulguların bazen çekici bir kimsenin saçını kestirdikten sonra neden 'daha çirkin' göründüğü ya da 'çirkin' olarak algılanan birinin kuaförden çıktıktan sonra neden güzelleştiğini de açıkladığını vurguluyor. Çünkü saç stilindeki değişiklik yüz hatlarındaki oranları da değiştiriyor.