Anaokulu 2014’te bütün illerde zorunlu

Gelecek eğitim öğretim yılında 32 ilde başlatılması planlanlanan okul öncesinde zorunlu eğitim uygulaması, 2013-2014 eğitim öğretim yılında tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması planlanıyor.

ntv.com.tr 24.08.2009 - 00:00

Anaokulu 2014’te bütün illerde zorunlu

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), okul öncesinde 5 yaş (60-72 ay) grubunun zorunlu eğitime dahil edilmesine ilişkin projesini 5 yılda tamamlayacak.

Bu çerçevede hazırlanan takvime göre, ilk aşamada okul öncesi eğitimde okullaşma oranı yüzde 50'nin üzerinde olan 32 ilde gelecek yıldan itibaren ''zorunlu eğitim'' uygulaması başlayacak.         Projeye, 2010-2011 eğitim öğretim yılında Mersin, Antalya, Balıkesir, Aydın, Elazığ, Manisa, Niğde, Osmaniye, Sakarya, Kocaeli, Denizli, Afyonkarahisar, Yozgat; 2011-2012 eğitim öğretim yılında Iğdır, Erzincan, Tekirdağ, Malatya, Aksaray, Siirt, Tokat, İzmir, Zonguldak, Kayseri, Kastamonu, Ankara; 2012, 2013 eğitim-öğretim yılında Hatay, Çorum, Bursa, Bitlis, Sivas, Muş, Bingöl, Konya, Adıyaman, Batman, Ordu, Diyarbakır, Adana, Kahramanmaraş; 2013-2014 eğitim-öğretim yılında Şırnak, Kars, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Mardin, Van, Şanlıurfa, Hakkari ve Ağrı dahil edilmesi öngörülüyor.         Bu illerdeki derslik, öğretmen, donatım ve materyal ihtiyacı eğitim-öğretim yılı başlamadan da ayrıca değerlendirilecek. Değerlendirme sonucunda gerekirse bazı iller daha önce, bazıları da daha sonraki eğitim-öğretim dönemlerinde zorunlu eğitim kapsamına alınabilecek.

Okul öncesi eğitimin zorunlu olması öğretmen ihtiyacını da artacağı için bu doğrultuda istihdam sağlanacak.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL BAŞLAYACAK İLLER
MEB, gelecek eğitim-öğretim yılında Amasya, Nevşehir, Çanakkale, Bilecik, Edirne, Karabük, Ardahan, Gümüşhane, Trabzon, Yalova, Karaman, Tunceli, Kilis, Bolu, Kırıkkale, Bayburt, Burdur, Kırklareli, Muğla, Düzce, Bartın, Artvin, Çankırı, Kütahya, Rize, Isparta, Kırşehir, Giresun, Uşak, Eskişehir, Sinop ve Samsun'da okul öncesi eğitimin zorunlu olmasını kararlaştırmış ve bu ilin valileri ve milli eğitim müdürleriyle toplantı yaparak durum değerlendirmişti.

MEB, ayrıca genelge yayımlayarak il milli eğitim müdürlüklerinden okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılmasına yönelik önlemler almaları talimatı vermişti.

Bu çerçevede, kullanılmayan boş dersliklerin ana sınıfı olarak değerlendirilmesi, fiziki durumu uygun örgün ve yaygın eğitim kurumları bünyesinde ana sınıfı açılması, okul öncesi çağ nüfusu bulunan köylerdeki kapalı okulların anaokulu/ana sınıfına dönüştürülmesi, yerel yönetimler ve üniversitelerle işbirliği yapılarak ''Gezici Sınıf Projesi'' uygulanması ve konuyla ilgili çevrelerin desteğinin alınması da istenmişti.

ÇAĞ NÜFUSU
MEB'in verilere göre, Türkiye'de 1136 anaokulu ile ilköğretim okullarının bünyesinde toplam 39 bin 481 ana sınıfı bulunuyor. Türkiye'de 4-5 yaş (48-72 ay) grubu arasında toplam 761 bin 350 çocuk öğrenim görürken bu yaş çağ nüfusu 2 milyon 340 bin 43 çocuktan oluşuyor. Çağ nüfusu içindeki çocukların ancak yüzde 33'ü okul öncesi eğitimden yararlanıyor.

Okul öncesi eğitimden yararlanan 5 yaş (60-72 ay) çocuk sayısı 591 bin 122 iken çağ nüfusu 1 milyon 162 bin 951 olarak saptandı. 5 yaş grubunun okullaşma oranı da yüzde 51 olarak belirlendi.

Sayfa Yükleniyor...