Anayasa değişikliği takvimi şekilleniyor

AK Parti'li 316 milletvekilinin imzasıyla verilen teklifin yıl sonuna kadar Anayasa Komisyonu'nda, ocak ayında ise Genel Kurul'da görüşülmesi planlanıyor.

Anadolu Ajansı 13.12.2016 - 18:15 | Son Güncelleme : 13.12.2016 - 18:32

Anayasa değişikliği takvimi şekilleniyor

AK Parti'li 316 milletvekilinin imzasını taşıyan ve cumhurbaşkanlığı sistemini içeren anayasa değişikliği teklifinin Mecliste görüşülme takvimi şekilleniyor.

Meclis, 2017 yılı bütçesi üzerindeki mesaisini 16 Aralık Cuma günü tamamlayarak, gündemine anayasa değişikliği teklifini alacak.

Teklifin, gelecek haftadan itibaren TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülmeye başlanması planlanıyor.

TBMM Başkanlığı'nın teklifi esas komisyon olarak sevk ettiği Anayasa Komisyonu, henüz gündem yapmadı. Komisyon, bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından teklifi gündem yapacak. 21 maddelik teklifin komisyon aşamasının, yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Anayasa değişikliği teklifinin, yeni yılın ilk günlerinden itibaren Genel Kurul'da görüşülebileceği ifade ediliyor. Genel Kurul'un, 3 Ocak Salı gününden başlayarak ay sonuna kadar teklif üzerinde mesai yapması öngörülüyor.

Teklif, Genel Kurul'da iki turda ele alınacak.

AK Parti'li yetkililer, anayasa değişikliği teklifinin görüşme ve birinci tur oylamasını aralıksız görüşmeyi, iki gün ara verdikten sonra da ikinci tur oylamayı yapmayı hedefliyor.

Teklifin Genel Kurul'da kabul edilmesinin ardından Kanunlar ve Kararlar Başkanlığı'nca son okuması yapılacak ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderilecek, Erdoğan'ın 15 gün inceleme süresini kullanması da göz önünde bulundurulduğunda, şubat ayının sonundan itibaren 60 günlük referandum süreci işlemeye başlayacak.

Sayfa Yükleniyor...