Anayasa Mahkemesi'nden CHP'nin itirazına ret

Anayasa Mahkemesi, CHP ve DSP'nin Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali istemiyle açılan davayı reddetti. Savcı, sakıncalı hallerde dinleme izni verebiliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.05.2011 - 10:16

Anayasa Mahkemesi, avukatlıktan hakim adaylığına geçiş, yazılı yarışma ve mülakatın yapılış şekli gibi düzenlemeleri içeren 5720 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali istemiyle açılan davayı reddetti.

CHP ve DSP, söz konusu kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle 2008 yılında dava açmıştı.

Davayı esastan sonuçlandıran Anayasa Mahkemesi, iptali istenen düzenlemelerin Anayasa'ya aykırı olmadığına ve iptal isteminin reddine karar verdi.

Heyet, söz konusu düzenlemelerin yürürlüklerinin durdurulması istemini de reddetti.

Kanunun, ''avukatlıktan hakim adaylığına geçiş, yazılı yarışma ve mülakatın yapılış şekli, suç teşkil etmese bile disiplin cezasını gerektiren eylemden dolayı meslekten çıkarmaya imkan veren düzenlemelerle 15 Ekim 2006 tarihinde idari yargı hakim adaylığı yazılı sınavında belirlenen kadrodan bir katı fazla sayının içinde olup mülakatta başarısız olanların yeniden mülakata alınması'' gibi düzenlemelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talep ediliyordu.

Sayfa Yükleniyor...