NTV

Anayasaya bir madde daha

Anadolu Ajansı

Türkiye

Yeni anayasanın yazımına tam gaz devam ediliyor. Yazım komisyonu yeni anayasanın 'hak ve özgürlükler' bölümü içinde yer alan 'özel yaşamın gizliliği ve korunması' maddesini kaleme aldı.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde yazım komisyonu, ''özel yaşamın gizliliği ve korunması'' maddesini yazdı.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde her partiden birer milletvekilinin bulunduğu yazım komisyonu, yeni anayasanın ''hak ve özgürlükler'' bölümü içinde ''özel yaşamın gizliliği ve korunması'' maddesini kaleme aldı.

Madde, ''Özel yaşamın ve aile yaşamın gizliğine dokunulamaz. Herkes devletten özel yaşamına ve aile yaşamına saygı gösterilmesi ve korunmasını isteme hakkına sahip olacak. Milli güvenlik, kamu düzeni, genel sağlık, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi gibi nedenlerle yargıç kararıyla sınırlanabilecek. Gecikmesinde sakınca olan hallerde ise yargıç kararı olmadan da özel kağıtlar ve eşyalar aranabilecek ve el konulabilecek. Fakat bu durumda 24 saat içinde görevli yargıcın onayına sunulacak. Yargıç, 48 saat içinde karar verecek, vermemesi halinde el koyma kendiliğinden ortadan kalkacak'' şeklinde ifade edildi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda yarın görüşülecek olan maddeye son şekli verilecek.