Filipinler Dışişleri Bakanı Alberto Romulo ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Babacan, Talabani'nin "terör örgütü PKK'nın silahlarını teslim edeceği ve örgüt hakkında genel af çıkarılmasının çözüm olacağı" şeklindeki sözleri hatırlatılarak, Türkiye'nin bu konuya nasıl baktığı sorusunu yanıtladı.

Terörle mücadelenin çok kapsamlı çalışma ve çok yönlü mücadeleyi gerektirdiğini ifade eden Babacan, pek çok enstrümanı aynı anda devrede tutmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, "Askeri, ekonomik, sosyo-kültürel enstrümanlar, diyalog, diplomasi bunların hepsi son derece önemli" dedi.

Babacan, 2007 yılı sonlarından itibaren terörle mücadelede Türkiye olarak farklı bir döneme girdiklerine işaret ederek, sadece sınır ötesi operasyonlarla değil, aynı zamanda diplomatik alanda da çok farklı uygulamalarının başladığını hatırlattı.

Dışişleri Bakanı Babacan, şöyle devam etti: "Öte yandan, bizim şu anda mevcut yasalarımızda zaten çok önemli maddeler var. Mevcut yasalarımız zaten aslında niyet orada olduktan sonra kapıların açılmasını sağlayıcı maddeleri de içeriyor. Bu konular hem Bağdat'ta merkezi hükümetle konuştuğumuz konular, hem Irak'ın kuzeyindeki yerel yönetimle artık daha rahat, açık şekilde konuştuğumuz konular. Ama şu gün, şu saat şunlar yapılacak, şu adımlar atılacak, bu detayların bugün için açıkça konuşulması doğru değil, mümkün de değil.

Ama şunu söyleyebilirim ki, terörle mücadelede 2007 sonundan itibaren Türkiye'de yeni bir dönem başlamıştır. PKK terör örgütü, bu bölücü terör örgütü artık ne bugünün Türkiyesinde ne bugünün Irakında yeri olmayan bir örgüttür. Bunun da herkes daha çok farkına varıyor. Buna kalıcı bir çözüm bulabilmek için de bir yandan Türkiye, bir yandan Irak, bir yandan ABD, aynı zamanda bu üçlü mekanizma içinde de çalışmalar yapıyoruz. Ama bu bir süreç. Hemen akşamdan sabaha elde edilecek sonuçlar değil bunlar"

Babacan, Türkiye'de devletin tüm birimleri arasında bu konuda çok iyi bir uyum, diyalog ve istişarenin olduğunu, bütün adımların tüm kurumların görüş birliğiyle atıldığını vurgulayarak, "Umarız ki istediğimiz o nihai sonuca en kısa zamanda varalım" dedi.