Ankara Kızılay'da bombalı saldırı: 37 ölü

Ankara Kızılay'da, bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 37'ye yükseldi. 15'i yoğun bakımda olmak üzere 71 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

Ankara Kızılay'da bombalı saldırı: 37 ölü

Ankara'dan bir patlama haberi daha geldi...

Kızılay'daki bombalı saldırıda 37 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi de yaralandı.

Ölenlerden bir veya ikisinin intihar saldırısını gerçekleştiren kişiler olabileceği belirtiliyor.

Yaralananlar arasında 7 polisin de bulunduğu öğrenildi.

Kızılay'da saat 18.45 sıralarında, seyir halindeki bomba yüklü bir araç, Güven Park'taki otobüs duraklarının olduğu bölgede patlatıldı.

Patlama bölgesine yakın birçok işyeri ve araçta maddi hasar oluştu.

Saldırı sonrası olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi.

Yaralılar olay yerine gelen 54 ambulans ile 24 farklı hastaneye kaldırıldı. Hastane personeli de acil çağrı ile göreve çağrıldı.

Yakınlarından haber alamayanlar hastane girişlerine asılan yaralı listelerini takip etti.

Patlamanın nedenine ilişkin resmi açıklama, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen güvenlik zirvesinin ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan geldi.

BAKAN ALA: CİDDİ EMARELERE ULAŞILDI

Saldırının bomba yüklü araçla gerçekleştirildiğini söyleyen Ala, saldırıyı gerçekleştiren örgüte ilişkin ciddi bilgilere ulaşıldığını ancak açıklamanın bilgilerin kesinleştirilmesinin ardından yapılacağını söyledi.

Bakan Ala saldırıya ilişkin şu bilgileri verdi:

"Otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlendi. Bu saldırıyı milletçe lanetliyoruz. Bunu yapanların amaçlarına ulaşamayacağını söylüyoruz. Bu millet çok problemlerin üstesinden gelmiştir. Bu saldırılar milletin azim ve kararlılığını ortadan kaldıramayacaktır. 

Ciddi emarelere ulaşıldı. Kesin olarak yapan örgüt sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacaktır. Yarın bu araştırmalar nitecilenir. Kesin kanaate varıldıktan sonra açıklanır. elbette biz terörist saldırılarla şu anda yürüttüğümüz milletin huzuru için ülkemizin birliği için yaptığımız terörle mücadele sekteye uğramayacaktır. bu sorunun da üstesinden gelecektir. Terörle mücadelede kararlılığımız bu tür saldırılarla engellenemeyecektir. Bu ülke ayağındaki prangayı etkili bir mücadeleyle ayağından söküp atacaktır."

Ölü sayısına ilişkin ilk bilgiyi ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu akşam saatlerinde verdi. Bakan Müezzinoğlu, saldırıda 34 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

ÖLÜ SAYISI 37'YE YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerin sayısının 37'ye yükseldiğini söyledi.

Terörü kınayan ve lanetleyen Müezzinoğlu, "Bu insanlık dışı, masum insanları katletmeyi göze alan, bunu organize eden zihniyeti lanetliyorum. Dün akşam itibarıyla olay yerinde 30 kaybımız var ama bu 30 kayıptanbirinin kesin, ikincisi şüpheli, terörist olması söz konusu. Hastanelerimizde dün akşam itibarıyla dört vatandaşımızı kaybetmiştik. Bu sabah itibarıyla biri Hacettepe'de, biri Numune'de, biri de Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanemizde olmak üzere üç vatandaşımızı kaybettik. Dolayısıyla hastanelerimizde kaybettiğimiz vatandaş sayımız yedi oldu şeklinde konuştu.

Müezzinoğlu, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır dileyerek, "Hastanelerimizde 71 yaralımız var. Bunlardan 14'ü acil servislerde müşahede altında, 15'i yoğun bakımda ciddiyeti olan vakalarımız. 41 vakamızın da servislerde tedavileri yapılıyor. Onlara da şifa diliyorum. Terörü lanetliyorum. Asla başarılı olamayacaklar ve bu millet bunları kazdıkları çukurlara, insanlık dışı hain emellerine ulaşamayacak şekide gömecektir" dedi.

ARAÇLA İLGİLİ BİLGİLERE ULAŞILDI

Öte yandan, yapılan incelemeler sonucu intihar saldırısında kullanılan bomba yüklü aracın markası, modeli ve şase numarasının belirlendiği de kaydedildi.

Ankara Kızılay'da bombalı saldırı: 37 ölü - 1

Bu arada, Sağlık Bakanlığı, patlamada yaralananların sağlık durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 184 hattından bilgi alınabileceğini duyurdu.

OLAY YERİNDEKİ ÇALIŞMALAR

Polis ekiplerince olay yeri yakınına yaya ve araç girişine izin verilmezken, bölgeye girmeye çalışan vatandaşlar da uzaklaştırıldı. 

Polis helikopterinin devriye uçuşu yaptığı bölgede, olay yeri inceleme ekipleri çalışma yaptı. Bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin cenazeleri, kimlik tespiti ve otopsi işlemleri için Keçiören'deki Adli Tıp Kurumu'na getirildi.

CENAZELERDEN 24'Ü AİLELERİNE TESLİM EDİLDİ

Saat 11.00 itibarıyla kimlikleri belirlenen 24 cenaze ailelerine teslim edildi. Kimlik tespiti yapılamayan 3 kişi için ise DNA testi yapılacak.

Öte yandan, saldırının ardından Keçiören'deki Adli Tıp Kurumu önünde polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

Keçiören Belediyesinin çadır kurduğu Adli Tıp Kurumu bahçesinde Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ekipleri de yakınlarını bulmak için gelen vatandaşlara yardımcı olabilmek için hazır bekletildi.

ERDOĞAN İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN BİLGİ ALDI

Bu arada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da patlamaya ilişkin İçişler Bakanı Efkan Ala'dan bilgi aldı. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da Ankara'daki terör saldırısı nedeniyle salı günü
gerçekleştireceği Ürdün ziyaretini ertelediği bildirildi.

Ankara Kızılay'da bombalı saldırı: 37 ölü - 2

19 MART 2015 İSTANBUL'DA PATLAMA HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Sayfa Yükleniyor...