Ankara’da yaşayan Alman öğretmenden tahliye taahhütnamesine itiraz

Ankara’da yaşayan Alman vatandaşı Denissa Appel fahiş kira artışını kabul etmeyince, ev sahibi tarafından gönderilen tahliye emrine itiraz etti. Ev sahibiyle kontrat yaparken, kendisine üzerinde tarih bulunmayan, hukuki anlamını bilmediği bir evrak imzalatıldığını daha sonra bu evrağın tahliye taahhütnamesi olduğunu öğrenen Appel, bu evrakla evinin boşaltılmak istenmesine itiraz etti.

Ankara’da yaşayan Alman öğretmenden tahliye taahhütnamesine itiraz

’da yaşayan Alman vatandaşı, ev sahibinin gönderdiği tahliye taahhütnamesine itiraz etti.

2022 yılında Ankara’daki Alman Okulu’nda çalışmak için gelen Denissa Appel, Etimesgut ilçesindeki Eryaman semtinde 6 bin 750 liraya 1+1 ev kiraladı.

Bir yıl sonra ev sahibi, yüzde 25 zammının üzerinde fahiş artış yapmak istedi.

Appel, için istenen 17 bin lirayı çok bulup kabul etmeyince, ev sahibinin talebi üzerine Batı İcra Müdürlüğü tarafından tahliye emri gönderildi.

Appel, tahliye taahhütnamesinin düzenlendiği tarihte herhangi bir evrak imzalamadığını, kontrat yaparken kendisine imzalatılan boş evrak üzerinde daha sonra tahrifat yapıldığını ileri sürerek, avukatı aracılığıyla itirazda bulundu.

Bunun üzerine tahliye durduruldu.

Ankara’da yaşayan Alman öğretmenden tahliye taahhütnamesine itiraz - 1

“EK BİR BELGE VERDİLER ONU DA KONTRATA AİTMİŞ GİBİ GÖSTERDİLER”

Denissa Appel, taahhütnamenin iddia edilen tarihte imzalanmadığını söyleyerek, “Yabancı olarak mağduriyetimi belirtmek istiyorum; çünkü Türkçe bilmiyorum. Bana kontratı imzalattılar. Ek bir belge verdiler, onu da kontrata aitmiş gibi gösterdiler. Ama orada tarih belirtilmemiş. Bir sene sonra evden çıkacakmış gibi bir evrak bana imzalatmışlar. Bu benim çok zoruma gitti. Çünkü ben burada yabancıyım. ’de böyle bir şey yaşayacağımı hiç düşünmemiştim.” Dedi

“EV SAHİBİ 3 KAT ARTIŞ TALEP EDİYOR”

Avukat Kürşat Kağan Yıldırım ise müvekkilinin Türkçe bilmediğini belirterek, “Müvekkilimizin mevcut ödediği kiranın 3 katına yakın bir artışı talep ediliyor. Müvekkil bunu karşılayamayacağını söylüyor. Ev sahibi de müvekkilimizle iletişimi keserek kira sözleşmesinin imzalandığı gün müvekkilimizden ayrıca alınan üzerinde tarih bulunmayan taahhütnameyi icraya veriyor. Müvekkilim, ‘Ben evi kiraladığım gün dışında ev sahibiyle hiç bir araya gelmedim, sadece bana o gün bir kira sözleşmesi imzalatıldı, başka bir belge imzalatıldıysa da ben zaten mahiyetini bilmiyorum’ diyerek, şikayette bulundu.” dedi.

Yıldırım, kontrat yapılırken kiracılara boş taahhütnameye imza attıklarına bunun fotoğrafını çekip, ileride yaşanabilecek hukuki bir durumda delil olarak saklamaları tavsiyesinde bulundu.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...