Arefe günü ne zaman? 2024 Kurban Bayramı arefesi tarihi

Kurban Bayramı'nda hem dini vazifelerini yerine getirmek hem de tatil planı yapmak isteyen vatandaşlar, bu yıl arefe gününün hangi gün idrak edileceğini öğrenmek istiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 dini takvimi sonrasında bayram arefesi günü belli oldu. Peki, arefe günü ne zaman?

Arefe günü ne zaman? 2024 Kurban Bayramı arefesi tarihi

2024 arefesinin hangi güne denk geldiğine yönelik araştırmalar şimdiden başladı. Bu yıl Kurban Bayramı'nda tatil yapacak olan vatandaşlar günler öncesinden tatil planları yapmaya başladı. İşte, 2024 Kurban Bayramı arefesi tarihi...

AREFE GÜNÜ NE ZAMAN?

15 Haziran Cumartesi günü Kurban Bayramı arefesi eda edilecek.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2024 yılında Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar günü başlayacak. 4 gün sürecek olan bayram 16-17-18-19 Haziran tarihlerinde idrak edilecek.

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ NEDİR?

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir.

Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak “Arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.” (Müslim, Sıyâm, 196-197 [1162]) buyurmuştur. Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 63 [2440]; İbn Mâce, Sıyâm, 40 [1732]).

Sayfa Yükleniyor...