Arınç: 2001'deki Tekel eylemi farklıydı

Tekel işçilerinin 8 yıl önce yaptığı eyleme destek verdiğini kabul eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Ancak bugünkü eylem farklı, hükümeti yıpratmak istiyorlar” dedi.

Anadolu Ajansı 06.01.2010 - 14:44

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın dünkü grup toplantısında söylediği ''Bülent Arınç 2001 yılında ak 'Ey Tekel işçileri kapalı salonlarda durmayın, dışarı çıkın sizin mücadelenizde ben de varım, gerekirse size gelecek taşlar bana gelsin' demişti'' şeklindeki sözleri değerlendirdi.

Arınç, şunları söyledi: ''Fazilet Partisi Grup Başkanvekiliyim ve hükümette de DSP-MHP ve ANAP hükümeti var. Sayın Kemal Derviş'i 2001 yılında ABD'den getirerek Devlet Bakanı yaptılar, ekonomiyi ellerine teslim ettiler ve Sayın Derviş Tütün Kanunu, Şeker Kanunu'nu, buna bağlı kanunları Meclis'ten geçirmek için çaba sarfediyordu. Tütün Kanunu görüşülürken ben ve o zamanki partim buna şiddetle muhalefet ettik. Başkaları gibi eğilip bükülmem. Doğru yapmıştım.”

Tekel işçilerinin bugünkü eylemleriyle 2001'de yapılan düzenleme ve onunla ilgili yapılan eylem ve düzenlemelerin birbirinden farklı olduğunu iddia eden Arınç, ''Bu yapılabilecek en makul düzenlemedir. 4/C'yi biz icat etmedik Sayın Baykal” diye konuştu.

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Meclis’in içinde 4/C'liler varken, Tekel işçilerinin 4/C'li olmasına karşı çıkmak sadece AK Parti'yi yıpratmaya yönelik bir takım eylemlerdir. Tekel işçileri ve bütün 4/C'liler bizim kardeşimizdir, aylıklarını alacaklardır.''

Baykal’ın işçilerin yanında olmadığını savunan Arınç, şöyle konuştu: “Sayın Baykal'ı bugüne kadar siyasi hayatında hangi işçi eylemlerinin içinde buldunuz? Türk-İş binasının önüne gidip 5 kişinin arasına karışmayı yeni aklına getirdi. Kendisi 72 yaşında siyasetin her döneminde bulunmuş bir insan. Ben bir fotoğraf karesi hatırlamıyorum ki eylem yapan işçilerin içerisinde onu görmek mümkün olsun. Ne 1 Mayıs’ta var, ne de Türkiye'de haklarını arayan işçi eylemlerinin içerisine girdi.

Zaten Sayın Baykal bugün Tekel işçilerinin içerisine girme konusunda istekliyse o zaman İzmir'de CHP'li belediyeler tarafından işlerinden çıkartılan, kışın ortasında ilaçsız, ekmeksiz, maaşsız kalan, kendi Karşıyaka'nın, Bayraklı'nın işçilerini düşünsün. Onları hala kabul etmedi, onlarla görüşmeyi kabul etmedi ve İzmir ziyaretinde işçiler kendisine büyük bir tepki gösterdiler. Tekel işçilerinin arasına sadece AK Parti iktidarını yıpratmak için girip fotoğraf vermeye çalışanı, İzmir'deki işçiler konusunda da duyarlı olmaya davet ediyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...