Arınç: 27 Nisan'da hazırola geçmedik

'Demokratik açılım' konusunda CHP ve MHP'ye çağrıda bulunan Bülent Arınç, bazıları gidi asker esas duruş dediğinde esas duruşa geçmediklerini de 27 Nisan'da gösterildiğini söyledi.

07.09.2009 - 01:24

Arınç: 27 Nisan'da hazırola geçmedik

AKP Manisa İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'demokratik açılım'la ilgili açıklamlarda bulundu.

Suç örgütlerinin belini kırdıklarını, siyasal anlamda 'demokratik açılım' diye bir projeyi ortaya koyduklarını belirten Arınç, Türkiye'nin sorunu olan bu konuda CHP'nin, MHP'nin, meslek kuruluşlarının, demokratik örgütlerin ve sivil toplum örgütlerinin söyleyeceği şeyler olduğunu ifade etti.

Arınç, ''Türkiye'de yaşıyoruz ve aynı sıkıntıyı beraber çekiyoruz. O zaman gelin taşın altına hep beraber elinizi koyun. Bu işi çözme konusunda beraberce bu işin sadece şerefine talip olarak Anadolu'da halkımıza kucaklaştıralım. Terörle mücadele edelim ve onu minimize edelim. Türkiye'de kendini temsil etme ihtiyacı duyan herkesin demokratik temsiline imkan verelim'' diye konuştu.

Arınç, ''Bugüne kadar bölücülükle itham edilen siyasi parti bile 'biz bölünme istemiyoruz, devletin bütünlüğünden yanayız' diyor. DTP'de bazı sizi tırmalayıcı sözler, hareketler olabilir. Aynı şekilde MHP'de, CHP'de de olabilir. Ama 'demokratik açılım'a halkımız yüzde 50 destek veriyor. Bugün daha işin başındayken daha havada vatan hainliği sürerken yüzde 50 destek veriyor. Aslında böyle projeye halkın yüzde 100'ünün karşı olduğunu tahmin edersiniz değil mi, değil. Çünkü halk AK Parti'nin ne dediğini, ne yapmak istediğini biliyor ve ona güveniyor. 'Elimizden ekmeğimizi alacaklar, halbuki acılar dinerse, şehit cenazelerinin arkası kesilirse konuşacak birşey bulamazsak halimiz ne olur'' diye düşünenler var. Böyle düşünenlerle 'akan kan dursun' diyenler halkımızın vicdanındaki yerini bulacak hiç endişeniz olmasın'' dedi.

"27 NİSAN'DA HAZIROLA GEÇMEDİK"
''Özellikle iki siyasi parti bodoslamadan 'bu işte yokuz, siz vatan hainisiniz, memleketi bölüyorsunuz' diyerek çok ağır hakaretlerle hükümete hücum ediyorlar. Bu sözü söyleyenler önce kendilerine baksınlar, bunu kabul etmiyoruz ve onlara iade ediyoruz. Biz vatan haini değiliz'' diyen Arınç, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bu konuya yaklaşımını değerlendirdi.

Arınç, ''Sayın Baykal daha birkaç gün önce 'gelsin benimle konuşsun, hatta ben sır saklamasını bilirim' gibi ince sözler ediyordu. Dün Başbakan 'gerekirse kendisiyle de görüşeceğim' deyince 'ben seninle görüşmeyeceğim, kabul etmiyorum' diyor.

Sayın Baykal zannediyor ki AK Parti direnç görünce karşısında, bu işten vazgeçecek, ''Ben şimdiden muhalefet etmeye çalışayım ki milletin teveccühü bana gelsin. Yok, AK Parti hiçbir şeyden korkup vazgeçmez. Ne pahasına olursa olsun onu yapacak. Milletin buna ihtiyacı var. Ama maalesef öyle siyasi partiler var ki sivil kurumlar olarak doğuyor ama asker esas duruş dediği zaman esas duruşa geçiyor. Rahat denildiğinde ancak rahatlayabiliyorlar. Topuk sesleriyle birbirlerini selamlıyorlar. Biz öyle bir sivil kuruluş değiliz. Biz halkın temsilcisiyiz.

Efendim, birileri bunları istemezse AK Parti de hizaya gelir. AK Parti öyle hizaya gelseydi 27 Nisan akşamı hazırola geçerdi. Hazırola geçmedi, milletin önünde selam durdu. Biz milletten yanayız. Emaneti milletten aldık, gerekirse millete teslim ederiz ama sokakta yere düşürmeyiz.

Son kullanma günü geçmiş siyasetçilerle, son kullanma tarihini çoktan geçirmiş siyasi partilerle Türkiye'de inkılap yapılamaz. Türkiye'de ancak Allah'tan korkan, sırtını halka dayayan halkın desteğinden başka her desteği reddeden AK Parti iktidarı başarabilir'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...