Yerel seçimlerin 5 ay öne alınmasıyla ilgili Anayasa değişiklik teklifi, Türkiye'yi sürpriz bir gündemle karşı karşıya getirdi. AK Parti ve MHP'nin ortak teklifinin 360 oyla kabulü, 60 gün içerisinde bir referandumu gündeme taşıdı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, değişikliği Meclis'e iade etmezse, iki ay içerisinde yerel seçimin tarihini belirlemek üzere referanduma gidilecek.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 8 firenin yaşandığı oylama sonucunu “çok üzücü” diye nitelendirdi.

Bülent Arınç, “Oylamada ‘hayır’ oyu verenler AK Parti grubundan mı, MHP grubundan mı bilmiyorum ama çok yanlış yaptılar” dedi.

Partilerin bu konuda diğerini suçlayacağını ifade eden Başbakan Yardımcısı Arınç, "Her parti diğerini suçlayacaktır, 'Biz verdik, siz vermediniz' diyecektir. Biz de kimsenin kalbini yarıp bakamayacağız” diye konuştu.

Teklifin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderildiğini hatırlatan Arınç, “Tekrar meclise gönderir mi, yoksa doğrudan referandumu mu tercih eder, onu göreceğiz. Ancak biliyorsunuz Anayasa'da bir hüküm var. Seçimlerin yapılmasından bir yıl önce bir değişiklik yapılırsa o seçimde uygulanmıyor. Yani bu haliyle referandum süreci bu engele takılabilir” dedi.

Ana muhalefet partisini seçimden korkmakla suçlayan Arınç, şöyle konuştu: "CHP erken seçim istemiyor. Seçimden korkuyor ve son çıkan anketlerde oy nispetini kendisi için yeterli görmüyor"