Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, NTV'de katıldığı canlı yayında Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı.

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Malatya'da yaptığı açıklamaları hatırlatılarak, ''Alınacak bir ek tedbir, terörle mücadelede yeni bir yol haritası söz konusu mu?'' sorusuna Arınç, şu yanıtı verdi: ''Sayın Genelkurmay Başkanı mutlaka önemli bir şey söylemiştir. Bu konu sorulduğu için belki cevaben verilmiştir. Onu bilmiyorum ama mutlaka içinde yaşadığımız olayları bilen bir kişi olarak doğru bir yol haritası çizmiştir diye düşünüyorum. Biz, biliyorsunuz evvelki gün bir güvenlik zirvesi yaptık. O zirve mini bir MGK şeklinde de oldu. Orada terör başlı başına masaya yatırıldı.

İskenderun'daki olay dikkat çekicidir. İskenderun'daki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait, büyük bir arazi içerisinde geçmişten bu yana mevcut bir birliğin idari bir birimine, Amanos Dağları'ndan indiği bilinen, dağlık araziden geçerek, otobanı da geçen ve o birliğin nöbet değişimi esnasında askerlerini hedef alan bir saldırı gerçekleşti. Yani şehir içinde diyebiliriz. Kırsal kesimde bir çatışma sonucunda veya yoldan giderken araziden bir mayın patlaması sonucunda veya bir tepedeki karakola karşıdan hücum şeklinde yapılmış bir saldırı değil. Arada bir otoban var, otoban geçilmiştir, menfezden geçmek suretiyle ve birlik askerleri hedef alınmıştır. Toplu halde bulunan askerlerimiz de maalesef şehit edilmiştir.''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, terör örgütünün varlığını ispat etmek istediğini hatırlatarak, kırsal kesimden kayışla Mayıs, Haziran aylarında terörle ilgili tırmanmayı sürdürmek istediğine dikkati çekti.

Buna ilişkin istihbaratlar bulunduğunu dile getiren Arınç, Sözlerini şöyle sürdürdü: ''Biz zaten özellikle Mayıs ayının gelmesi itibariyle, yani Ekim, Kasım aylarından Mart, Nisan aylarına kadar dağlık şartlar, coğrafi şartlar, iklim şartları sebebiyle rahat hareket edemeyen teröristlerin, havaların ısınmasıyla birlikte eylemlerini bir başka yöne doğru ama daha güçlü olarak artırabileceklerini tahmin ediyorduk, istihbarat ediyorduk. Bu bence bir işaret fişeği gibidir. Ben terör örgütünün sadece adadaki, İmralı'da bulunan kişiyle ilgili değil, ama Kandil, yurtdışı ve Türkiye içerisinde bir kısmı tutuklu bir kısmı tutuksuz halde bulunan şehir içi yapılanmasıyla doğrudan bağlantılı bazı terör eylemlerine girişebileceği, bunun dışında gereken önlemlerin fazlasıyla alındığını biliyorum.''

''İskenderun bir işaret fişeği diyorsunuz?'' sorusuna Arınç, ''Şüphesiz burada istihbarata dayalı, örgütlerin hareket edemez hale gelmesi ve silahlı eylemde bulunamaz noktada kıstırılması ve izolasyon içerisine alınması gerekiyor. Bunun tedbirleri konuşuldu'' karşılığını verdi.