Arınç’ın evinin krokisini yutacaktı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddiasıyla ilgili gözaltına alınan 2 askerden birinin, Arınç’ın ev adresinin yazılı olduğu kağıt parçasını yutmaya çalıştığı belirtildi.

Haberler 22.12.2009 - 10:11

Arınç’ın evinin krokisini yutacaktı

Güvenlik ve yargı çevrelerinden sızan bilgilere göre; yaklaşık 20 gün önce Ankara polisin, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Çukurambar semtindeki evinin çevresinde şüpheli araçların dolaştığı ihbarı geldi.

İhbar üzerine Bülent Arınç'ın evinin çevresinde sivil polis ekipleri görevlendirildi.

Bu süre içinde aynı kişilerin farklı arabalarla evin çevresinde dolaştığı ve yakınlardaki bir pastanede sık sık görüldükleri belirlendi.

19 Aralık Cumartesi günü aynı şüpheli kişilerin yine farklı araçlarla evin etrafında görülmesi üzerine polis, operasyon düzenledi.

ASKER ÇIKTILAR
Araçlardan birindeki kişinin Topçu Albay E.Y.B., diğerindekinin ise İstihkam Binbaşı İ.G. olduğu anlaşıldı.

KAĞIDI YUTMAYA ÇALIŞTI
İddiaya göre; Binbaşı, gözaltına alınırken bir kağıdı yutmaya çalıştı. Son anda ağzından çıkarılan kağıtta Arınç'ın evinin krokisi olduğu ileri sürüldü.

Savcılığın talimatıyla her iki subayın evlerinde arama yapıldı, bilgisayarlarının harddisklerine el konuldu.

Araçlardan birinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na kayıtlı, diğerinin ise kiralık olduğu öne sürüldü. Subaylar çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece serbest bırakıldı.

EMNİYET MÜDÜRÜ BAŞBAKANLIK'TA
Olayın "Arınç'a suikast" iddiasıyla basına yansımasından sonra Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, sürpriz bir şekilde Başbakanlık'a geldi.

Bülent Arınç'a, soruşturmayla ilgili bilgi verdi.

ÇİÇEK: SORUŞTURMA SÜRECEK
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Arınç'ın bu bilgileri Bakanlar Kurulu’nda da paylaştığını söyledi.

Çiçek, “Ayrıma gerek yok, suçu kim işliyorsa yargı onun üzerine gider. Kimse kendisine yasa ve Anayasa’nın vermediği görevi yapma yetkisini alamaz. Statüsüne bakılmadan soruşturma devam edecek” dedi.

Emniyet yetkilileri, askerler serbest bırakılsa da soruşturmanın devam ettiğini belirtiyorlar.

Sayfa Yükleniyor...