'Arsa değeri düşük bölgelere yöneltebilir'

Maliye Bakanı'nın konutun değerine göre KDV uygulanacağına ilişkin açıklamasını sektör temsilcileri değerlendirdi. Teknik Yapı Holding Başkanı Durbakayım, 'Sistem, konut alacakları prim potansiyeli olan ve arsa değeri daha düşük olan bölgelere yöneltebilir' dedi.

'Arsa değeri düşük bölgelere yöneltebilir'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergide adaleti sağlamaya yönelik bazı düzenlemeler yapıldığını belirterek bunlardan birinin de konut teslimlerinde alınan KDV uygulaması olduğunu söyledi.

Mevcut uygulamada, konut teslimlerinde KDV uygulamasına gidildiğini, bunun da 149 metrekareye kadar yüzde 1, üzerine ise yüzde 18 olarak uygulandığını aktaran Şimşek, “Şimdi yeni bir düzenlemeyle, sadece metrekareye bakmayacağız. Onun yerine Bakanlar Kurulu, bu oran uygulamalarını konutun değerine göre belirleyebilecek’’ dedi.

Böylece fiyatı pahalı ve 150 metrekareden daha küçük evlerin vergisi (KDV) daha yüksek olacak. Diğer yandan 150 metrekarenin üstünde büyüklüğe sahip ancak fiyatı daha ucuz olan konutların vergisi de yüzde 18’in çok daha altında olabilecek. Uzmanlar, Bakanlar Kurulu’nun evlerin fiyatına göre oranlar belirleyeceğini ve verginin bu orana göre alınacağını tahmin ediyor.

ZENGİNE BİN LİRALIK İSTİSNA ZAMMI
Diğer yandan binaların konut olarak kiraya verilmesi halinde kira gelirinin bir kısmının vergiden istisna edildiğini de anlatan Şimşek, “Örneğin geçen yıl, kira geliriniz 2 bin 800 liranın altındaysa bu istisna söz konusuydu. Bu yıl 3 bin liraya çıkacak bu istisna. Fakat eğer sizin elde ettiğiniz kazançların toplamı 88 bin lirayı aşıyorsa, biz bu istisnayı kaldırıyoruz” diye konuştu. Böylece yıllık 88 bin liranın üstünde kira ve örneğin kâr payı geliri olan zenginler yaklaşık bin liralık istisna indiriminden yararlanamayacak" dedi.

KİM NE DEDİ?
Maliye Bakanı'nın konutun değerine göre KDV uygulanacağına ilişkin açıklamasını sektör temsilcileri Habertürk'e değerlendirdi.

NAZMİ DURBAKAYIM / TEKNİK YAPI
"Maliye Bakanlığı’nın getirmeye çalıştığı ‘konut değerine göre vergilendirme’ yöntemi, kademeli olursa bizim de desteklediğimiz bir vergilendirme sistemi olur. Bu sistem, konut almak isteyenleri arsa değeri yüksek olan bölgelerden prim potansiyeli olan ve arsa değeri daha düşük olan bölgeleri tercih ettirmeye yönelik olabilir. Umarım yeni sitem ile yapı müteahhidinin KDV farkı uygulaması son bulur."

İBRAHİM TÜRKİŞ / FİNANS DENETİM
"Evin değerine göre yapılacak olan değerlendirme özü itibarıyla doğru. Fakat teknik birtakım tedbirlerle manipülatif fiyat değişikliklerinin mutlak suretle önüne geçilmeli. Şu anda piyasada gayrimenkullerin zaman zaman gerçeğin dışında fiyatlarla satıldığını duyuyoruz. Bu hem devleti kayba sokuyor hem de iyi niyetli ve dürüst inşaatçılara karşı rekabet dezavantajı yaratıyor."

ÖMER FARUK ÇELİK / SİNPAŞ GYO
"Bu gelişme sektörü bir kaosun içine sokacak. Çünkü biz maketten evler satıyoruz. Maketler üzerinden yaptığımız kontratla fiyatı belirliyoruz. Konutu teslim ettiğimizde de KDV doğuyor. Yaptığımız evlerin KDV’sini yaptığımız sözleşmeyle ve evi teslim etmeden alıyoruz. Şimdi teslim ettiğimiz gün KDV doğduğu için müşteriden fazladan KDV isteyeceğiz. Bu sektörü zorlar."

Sayfa Yükleniyor...