Asiye'den güzel haber: Haftaya taburcu olacak

Gaziantep'te 2 pitbullun saldırısında ağır yaralanan ve Antalya'daki Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde iki operasyon geçiren 4 yaşındaki Asiye Ateş, haftaya taburcu edilecek. Asiye'nin hayati tehlikesi kalmadığı açıklandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 21.01.2022 - 12:28

Asiye'den güzel haber: Haftaya taburcu olacak

Gaziantep'te pitbull saldırısında yaralanan 4 yaşındaki Asiye Ateş kaldığı hastaneden haftaya taburcu edilecek.

Dünyanın ilk kadavradan rahim nakli, 'de ilk yüz ve çift kol nakillerini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin doku ve sinir ameliyatı yaptığı Asiye'nin tedavisine devam ediliyor.

Akdeniz Üniversitesinde yapılan ilk yüz naklinin 10. yılı kapsamında Organ Nakli Merkezinde basın toplantısı düzenlendi.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, burada, Asiye'nin yaşadığı olayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı ve tüm Türkiye'nin yakından takip ettiğini söyledi.

"CİDDİ BİR YARALANMAYDI"

Özkan, şunları konuya ilişkin şunları söyledi: "Hakikaten çok ciddi bir yaralanmaydı, hayati boyutu, önemi vardı ama çok şükür o kısımları atlattık. Asiye'nin tüm doku eksiklileri giderildi. Şu an için hayatı bir riskimiz yok artık. Geçen hafta sinirle ilgili nakillerini yaptık. Önemli yüz sinirinin bulunduğu noktada ciddi eksiklik vardı. Onları gidermeye çalıştık."

Özkan, "Çene kemiğinde eksikler var onlarla ilgili çalışmalarımız olacak. Kulakla ilgili büyük bir yaralanması vardı, kulağını kaybetmesin diye ek girişim yapıldı geçen hafta içerisinde. En azından konuyla ilgili kulak burun ve boğaz bölümümüz gerekli işlemleri yaptı. beraber doku döndürmeleri ve onlar için bir iki transfer işlemi yapıldı. Takibinde tekrar o kulağı da kurtarmaya çalışacaklar" dedi.

ÇOKLU DOKU KAYBINI İLK KEZ GÖRDÜLER

Özkan, daha önce de yüz parçalanmalarını gördüklerini ama kemik parçasına, çoklu dokunun kaybedilmesine ilk defa şahit olduklarını söyledi.

"KONTROLLERİ VE AMELİYATLARI DEVAM EDECEK"

Asiye'nin hayati tehlikesinin olmadığını belirten Özkan, "Muhtemelen haftaya taburcu ederiz. Ondan sonra birkaç aylık sürelerde kontrollere çağıracağız ve ameliyatlar olacak. Şu anda hayatına devam eder ama fonksiyonel ve kozmetik kayıpları olmasın diye mutlaka birkaç ameliyat gerekecek" diye konuştu.

Asiye'nin Antalya'da kalıp kalmayacağına ailesinin karar vereceğini ama aralıklı olarak kontrol edeceklerini belirten Özkan, aileyi hiçbir şeye muhtaç olmadan evlerine göndermeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...