'Aslında beni mi çağırıyorsunuz' demek istedi

Arınç, Başbakan Erdoğan'ın özel mahkemelere yönelik "Beni alın" diye seslenirken "Aslında beni mi çağırıyorsunuz" demek istediğini söyledi.

'Aslında beni mi çağırıyorsunuz' demek istedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın dün özel mahkemelere yönelik "Alacaksanız beni alın" sözlerine açıklık getirdi.

Arınç Başbakan'ın bu sözleriyle "Beni de mi çağırmak istiyorsunuz" demek istediğini dile getirdi.

Erdoğan'ın en başından beri, MİT'in doğrudan Başbakanlık'a bağlı bir kurum olduğunu vurguladığını belirten Arınç, "Eğer MİT müsteşarını çağırıyorsanız aynı zamanda beni de çağırdığınız anlamına gelir. Çünkü ona ben bir görev verdim. O görevi ifa ederken onun güvence altında olması lazım. 'Siz, yani MİT müsteşarını çağırırken aslında beni de mi çağırmak istiyorsunuz' diye sanıyorum akşamki konuşmasında böyle bir cümle geçti. Bu doğru bir benzetmedir'' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görüşmesine ilişkin; Erdoğan'ın söz konusu görüşme talebini derhal kabul ettiğini belirterek, ''Ancak MHP Genel Başkanı bu konuyu görüşmeyeceğini açıklıkla hem grup toplantısında, hem daha sonrasında söylemiştir. CHP'den BDP'ye bir görüşme talebi var mı, olacak mı onu bilmiyorum. Ama grubu olan 4 partinin iştiraki düşünülüyorsa bunun sağlanması gerekir'' dedi.

Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "AK Parti bu konuda kendi tavrını olumlu olarak ortaya koymuştur. MHP'nin de aslında bana göre -görüşlerine saygı duymakla birlikte- terörle mücadele konusunda veya terörün 'de bitirilmesi konusunda konuşulacak her söze, yapılacak her toplantıya katılması gerekir diye düşünüyorum."

Arınç, MHP'nin girişime yönelik tavrını da şöyle değerlendirdi: ''Bir muhalefet partisi olarak da MHP'nin buna karşı çıkmayacağını, çıkmaması gerektiğini düşünüyorum ve hatta genel merkez aykırı düşünse bile bütün Türkiye'deki teşkilatlarının böyle bir beraberlik için istekli olacağını tahmin ediyorum. Bu hepimizin meselesidir. Bu konuda 'Söz söylemiyorum, konuşmuyorum, bir araya gelmiyorum, reddediyorum, inkar ediyorum' tavrı bir muhalefet partisine yakışmaz.''

Sayfa Yükleniyor...