Astsubay IŞİD'in elinden kurtarıldı

Suriye sınırında kaçakçılara karşı görev yaparken kaybolan astsubayın MİT operasyonu ile IŞİD'in elinden kurtarıldığı öğrenildi.

ntv.com.tr 05.01.2015 - 22:25

Astsubay IŞİD'in elinden kurtarıldı

Suriye sınırında görev yaparken kaybolan Kilis Öncü Hudut Karakolu komutanı Özgür Örs, Türkiye'ye getirildi.

Açıklamayı Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı. 

Davutoğlu, "MİT'in başarılı operasyonuyla yuvasını dönmekte olan askerimize, ailesine ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum" dedi.

NTV'nin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre astsubay IŞİD'in elinden kurtarıldı. 

Sınırı geçtikten sonra MİT Müsteşarı ile telefonla görüştürülen Özgür Örs kurtarıldığı kesinleşince ailesine haber verildi.

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Arınç ise şöyle konuştu:

"Bugüne kadar çokbaşarılı operasyonlarla yüzümüzü güldüren ve kendi görevini çok iyi bir şekilde yapan Milli İstihbarat Teşkilatımız, kıtasından bir süre ayrılan ve kendisinden
haber alınamayan, irtibat kesilmiş bulunan Piyade Kıdemli Çavuş Özgür Örs'ü buldu, getirdi."

Astsubay Özgür Örs, Öncü Karakolu'na bağlı askeri hudut hattı kontrol faaliyeti esnasında sınırdaki mayınlı bölge çevresinde bir grup kaçakçıyı takip ederken Suriye tarafına geçmiş ve kaybolmuştu.

Bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde Öncü Hudut Karakolu birliklerinin 15 gün önce IŞİD’e katılmak isteyen bazı kişileri yakaladığı ve IŞİD'in, örgüte katılımları engellediği için astsubayı kaçırdığı ileri sürülmüştü.

Ancak NTV'ye konuşan Genelkurmay Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ertuğrulgazi Özkürkçü, Örs'ün esir alındığına yönelik ellerinde bir bilgi olmadığını ifade etmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...