Aşure günü ne zaman, ayın kaçında? 2023 Muharrem ayı ne zaman başlıyor?

Aşure günü tarihi, 2023 Muharrem ayının başlamasına kısa bir zaman kala sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Her yıl Muharrem ayının 10. günü idrak edilen aşure günü için tarih yaklaştı. Bu yıl yine birçok evde aşureler kaynayacak ve bolluk bereket yağacak. Peki, aşure günü ne zaman, ayın kaçında? 2023 Muharrem ayı ne zaman başlıyor?

Aşure günü ne zaman, ayın kaçında? 2023 Muharrem ayı ne zaman başlıyor?

2023 Muharrem ayının başlamasına kısa bir zaman kala, bereket ve paylaşmanın simgesi olan aşure gününün tarihi araştırılmaya başladı. gününün gelmesiyle birlikte, evlerde birçok kişi aşure yapacak ve sevdiklerine, komşularına aşure dağıtacak. Peki, aşure günü ne zaman, ayın kaçında idrak edilecek?

AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

inancına göre, Hazreti Adem'den itibaren peygamberlerin hayatında önemli hadiselerin yaşandığı, bereket, paylaşma, birlik ve beraberliğin simgesi aşurenin yapıldığı muharrem ayının onuncu günü olan "Aşure Günü" idrak edilecek.

Buna göre; Muharrem ayının 10. günü kutlanan Aşure Günü 28 Temmuz 2023 Cuma gününe denk geliyor.

Aşure günü ne zaman, ayın kaçında? 2023 Muharrem ayı ne zaman başlıyor? - 1

2023 MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Muharrem ayı 19 Temmuz 2023 Çarşamba günü idrak edilecek. Bugün aynı zamanda Hicri yılın ilk günü dolayısıyla yılbaşı olacak.

AŞURE GELENEĞİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Aşure geleneğinin kaynağı konusunda birçok söylence var. Bunlardan biri, Nuh tufanına dayanıyor. Nuh Peygamber, sular çekilip karaya çıkınca, geminin ambarında ne varsa çıkartıp büyük bir kazanda kaynatmış.

Tufandan kurtulanlar hep birlikte yiyip hâllerine şükretmişler. Aşure geleneği oradan gelir deniyor. Bazı yörelerimizde Hz. Hüseyin’e yas olarak algılanır, Kerbela şehitlerinin ruhlarına varması dilenir. Bir başka inanca göre birçok uğurlu olayın bugün gerçekleştiği söylenir. Âdem’in tövbesi bugün kabul edilmiş, İbrahim Nemrut ateşinden, Musa Firavun zulmünden bugün kurtulmuş. Eyüp bugün şifa bulmuş...

Sayfa Yükleniyor...