Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, "ihaleye fesat karıştırmak" ve "resmi belgede sahtecilik" olaylarını gerçekleştirerek kamuyu zarara uğrattığı iddiasıyla gözaltına alınan ve Anadolu Adalet Sarayı'na getirilen Ataşehir Belediyesi çalışanı 5 şüphelinin işlemleri tamamlandı.

Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu savcısına çıkarılan 5 şüpheli, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan firari iş adamının yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü bildirildi.

BAŞSAVCILIKTAN VE BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise Ataşehir İlçe Belediye Başkanlığı'nın 2015/20596 kayıt numaralı ihalesine fesat karıştırıldığına dair Özyurt Madencilik İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanlı şirket avukatınca yapılan ihbar üzerine 2016/7232 numaralı dosya üzerinden soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İhale sürecine ilişkin bilgi ve belgelerin temininden sonra ihale komisyon üyesi olan 5 şüphelinin savunmaları alınmak üzere Cumhuriyet Başsavcılığı'nda hazır edildikleri belirtilen açıklamada, şüphelilerin ifadeleri alındıktan sonra mevcut delil durumu nazara alınarak serbest bırakıldıkları bilgisi verildi.

Açıklamada, soruşturmanın yasal mevzuat çerçevesinde gerekli muhakeme işlemleri yapılmak suretiyle devam ettiği kaydedildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Başsavcılığın bir ihale dosyasıyla ilgili ihbar üzerine başlattığı soruşturma kapsamında, 5 personelin savunmaları alınmak üzere adliyede hazır edildiği belirtildi.

Söz konusu personelin ifadelerin alınmasının ardından serbest bırakıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu ihale kapsamında, personelimiz 14 Mayıs 2018 tarihinde de aynı dosya ile ilgili ifadelerini vermişlerdir. Yargı sürecinin devam ediyor olması ve herhangi bir yargı merciini etkilememek adına ayrıntılara girmeden, soruşturma dosyasının takipçisi olduğumuzu, ihale sürecinde kamu yararı gözetilerek Kamu İhale Kurumu kararları uyarınca ihalenin sona erdirildiğini ve adaletin tesisi bakımından Ataşehir Belediyesi olarak üzerimize düşen gerekleri yerine getirdiğimizi ve getireceğimizi bildiririz."