Motoru alev alan THY uçağı, Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı

Atatürk Havalimanı’na inmeya çalışırken sağ tarafı yere çarpan THY yolcu uçağı, ikinci denemede piste acil iniş yaptı. Uçağın motorundan çıkan alevler, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Uçakta bulunan 97 yolcu tahliye edildi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 26.04.2015 - 00:22

Motoru alev alan THY uçağı, Atatürk Havalimanı'na acil iniş yaptı

Türk Hava Yolları (THY) uçağında faciadan dönüldü...

THY'nin TK 1878 sayılı Milano-İstanbul seferini yapan Airbus A320 tipi uçağı, Atatürk Havalimanı'na inişe geçtiği sırada sağ tarafı yere çarptı.

Bunun üzerine duramayan ve yeniden havalanan uçak, acil iniş istedi.

Kısa bir tur attıktan sonra inişe geçen uçak, pistten çıkarak toprak alanda durabildi.

THY uçağı piste inerken motorundan alevler çıktığı görüldü.

Uçağın motor kısmında oluşan yangına havalimanı itfaiye ekipleri müdahale etti.

Yolcular da acil tahliye botuyla uçaktan indirildi.

İtfaiye ekipleri, uçağın alev alan kısmında soğutma çalışmaları yaptı.

Olay sırasında Atatürk Havalimanı'nda güvenlik önlemleri alındı. 

Yaklaşık 8 saat süren incelemeden sonra uçak, Atatürk Havalimanı hangarına çekildi. Kapalı olan pist de tekrar kullanıma açıldı.

Pilot Alphan Morkan, motoru yanan uçağı piste indirmeyi başardı.
Pilot Alphan Morkan, motoru yanan uçağı piste indirmeyi başardı.

THY'DEN AÇIKLAMA 

Öte yandan, olayla ilgili olarak THY'den açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 

"Türk Hava Yollari'nin TK 1878 sayili Milano-İstanbul uçağı Atatürk Havalimani'na ilk inişi sırasında pas gecmistir. Acil iniş deklere ederek gerceklestirdiği iniş sonrasında pisten çıkmıştır. Hızli ve güvenli tahliye işlemi gerçeklestirilmiştir.

Uçakta bulunan 97 yolcumuz terminale alinmiştir. Herhangi bir sağlık sorunu bulunmamaktadir.

Gerekli incelemeler baslatilmis olup, olayın neden meydana geldigi bu incelemelerden sonra netlik kazanacaktir."

THY Basın Müşaviri Ali Genç de, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Gerekli incelemeler başlatılmış olup, olayın neden meydana geldigi bu incelemelerden sonra netlik kazanacaktır" ifadelerini kullandı.

45 SEFER İPTAL

Türk Hava Yolları iç ve dış hatlarda karşılıklı 45 seferi iptal etti. Türk Hava Yolları resmi twitter adresinden yapılan açıklamada, "Atatürk Havaalanı'ndaki operasyonel nedenlerle bazı seferlerimiz iptal edilmiştir. Havaalanına gelmeden önce lütfen uçuşunuzu kontrol ediniz" uyarısı yapıldı.

Kaza nedeniyle uçaktan yolcuların tahliyesi ve toprak zemine çıkan uçağın çıkartılması için 17/35 pisti bir süre uçuşlara kapatılmıştı. Pistin kapatılmasından dolayı Atatürk Havalimanı'nda seferlerde aksamalar meydana geldi.

Seferlerin aksamasından dolayı Türk Hava Yolları iç hatlarda Nevşehir, İzmir, Sinop, Antalya, Ankara, Samsun, Adana, Şırnak, Kayseri, Şanlıurfa, Erzurum, Mardin, Gaziantep, Trabzon, Alanya, Kayseri, Malatya, K.Maraş, Elazığ, dış hatlarda ise Köln, Milano, Nürnberg, Napoli, Bologna, Berlin, Roma, Prag, Venedik, Viyana gibi seferlerini iptal etti. Atatürk Havalimanı'na inmesi planlanan bazı uçaklar ise pistin kapanmasından dolayı Sabiha Gökçen Havalimanı'na yönlendirildi.

Sayfa Yükleniyor...