CHP Sözcüsü Böke: Avrupa ile yaşanan kriz suni

NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Sözcüsü Böke, Avrupa ile yaşanan krizin suni olduğunu söyledi ve "Referandum uğruna siyasi şov yapılıyor" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 23.03.2017 - 10:39 | Son Güncelleme : 23.03.2017 - 16:03

CHP Sözcüsü Böke: Avrupa ile yaşanan kriz suni

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa ile yaşanan krizin suni olduğunu savunan Böke, "3-5 oy uğruna yapılan mağduriyet kavgaları orada yaşayan insanlarımızın hayatını tehlikeye atıyor" ifadelerini kullandı.

"Referandum uğruna siyasi şov yapılıyor" diyen Böke, bunun ekonomiye olumsuz etkileri olacağını kaydetti.

ABD ve İngiltere'nin uygulamaya koyduğu uçuşta tablet yasağına da değinen CHP Sözcüsü hükümeti suçladı ve "Bir referandum uğruna mağduriyet yaratarak 80 milyonu terörist ülkeler grubuna sokmaya hiç kimsenin hakkı yok" değerlendirmesini yaptı.

"BU SANDIK UMUT OLACAK"

16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumuna yönelik değerlendirmelerde de bulunan Böke, "Tek kişinin bütün yetkileri elinde tutması keyfiyetine dur diyebilirsek burada bir demokrasi hikayesi yazılabileceği, bir hayırla umut hikayesi yazılabileceğini milyonlar görüyor. Bu sandık demokrasi açısından umut olacak. 'de milyonlar gücün tek kişiye verilmesine karşı" diye konuştu. 

"HAYIR ÇIKARSA ÇİFT BAŞLILIK KALKACAK"

Böke, hükümet kanadından mevcut sistemle ilgili yapılan "çift başlılık" eleştirilerine de değindi.

"Çift başlığı ortaya çıkartan durum Cumhurbaşkanlığı seçiminin halk tarafından yapılıyor olması değil, Cumhurbaşkanı'nın anayasaya uymaması" diyen Böke, şöyle devam etti:

"Mesele çift başlılık meselesi değil, fiilen ortaya çıkmış durum. Bugünkü fiili durumun ortaya çıkardığı birçok olumsuzluk var. Cumhurbaşkanı anayasal sınırları içerisinde davransa böyle bir sorun olmayacak. Bunun çözümü yeni bir anayasa yaparak değil, hukuka uyarak olur. Hayır çıkarsa çift başlılık ortadan kalkacak bugünkü hukuka uygun davranan bir Cumhurbaşkanlığı çıkacak. Vatandaş anayasaya uymayan bu düzenden rahatsız olduğunu belirtecek."

"ÇİFT HANELİ SORUNLAR" 

Son veriler ışındaki ekonomideki tabloyu da değerlendiren Böke, "işsizlik" konusuna dikkat çekerek şunları söyledi:

"Bir ekonomist olarak ekonomideki tabloyu olumsuz değerlendiriyorum. Tek kişinin keyfiyle karar verdiği dönemin ortaya çıkardığı ekonomik tablo çift haneli sorunlar oldu. Neden? Kararlar eşit fırsatlarla değil tek kişinin kararlarıyla oluyor. Bunları ortaya koyduğunuzda sandığın siyasi olmadığı ortaya çıkıyor. En büyük işsizlik artışı gençlerde yaşanmış. 2.5 yılda işsizlik arasında genç işsizliği zirve yapmış. Sandıktaki soru bu; gencini işsiz bırakan bu düzen devam etsin mi?"

Sayfa Yükleniyor...