Gündönümü 456 yıl sonra yine Ay tutulmasıyla aynı zamana denk düştü. TSİ 09.41'de başlayan tam Ay tutulması TSİ 10.53'e kadar sürdü.

Ay, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybederek, bakır kırmızısı rengini aldı. Ay tutulmasının tüm evreleri sadece Kuzey Amerika, Grönland ve İzlanda'dan izlenebildi. Batı Avrupa ülkeleri, tutulmanın ilk evrelerini, Asya kıtasının batısı ise son evrelerini gözlemleyebildi.

2011 yılı içerisinde Haziran ve Aralık aylarında olmak üzere iki tam Ay tutulması daha olacak.

NASA'nın tutulma öncesinde yaptığı açıklamada "kayıtlarımıza göre en son 1554 yılında gerçekleşen bu tarihi tesadüf, 456 yıl sonra tekrar cereyan edecek" denildi.

Kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık'ta gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artıyor. Bu nedenle 21 Aralık'ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay'da yaşanıyor. Bu tarihten itibaren gündüzler uzamaya, geceler kısalmaya başlıyor.

21 Aralık'ta güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi'ne dik gelmesiyle şu olaylar gerçekleşiyor:

- Güneş ışınları Güney Yarımküre'ye gelebileceği en dik, Kuzey Yarımküre'ye en eğik açılarla gelir.
- Üzerinden Oğlak Dönencesi'nin geçtiği karaların iç kısımları, Dünya'nın en sıcak yerleridir.
- Güneş ışınlarının atmosferde katettiği yolun en kısa olduğu yer Oğlak Dönencesi'dir.
- Öğlen saat 12.00'de Oğlak Dönencesi'nde yataya dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz.

Aydınlanma çizgisinin sınırları Kutup dairelerinden geçiyor. Güney Kutup Kuşağı aydınlanma çemberi içinde iken, Kuzey Kutup Kuşağı karanlık çember içinde kalıyor. Kuzey Kutup Dairesi'nde sadece bu gün 24 saat süreyle gece, Güney Kutup Dairesi'nde ise 24 saat süreyle gündüz yaşanıyor.

Ay tutulması 456 yıl sonra ilk kez bu gündönümüyle birlikte gerçekleşti.