Ay ve Mars bütçesi yetersiz!

Washington tarafından görevlendirilen bağımsız komisyon, bütçe yetmediği için Ay'a insan gönderme projesinin gözden geçirilmesini talep etti.

Anadolu Ajansı 23.10.2009 - 15:59

Ay ve Mars bütçesi yetersiz!

Amerikan yönetimi tarafından görevlendirilen bağımsız bir komisyon, Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi'ne (NASA), Ay'a tekrar astronot gönderme planlarını gözden geçirmesi gerektiğini bildirdi.

Komisyonun Başkanı Norman Augustine, Beyaz Saray'a sunduğu 155 sayfalık resmi raporda, yanlış hedef için yanlış roket seçildiğini belirtti ve NASA'nın değişik roketler kullanarak, yeni hedeflere odaklanması gerektiğini savundu.

ABD Başkanı Barack Obama tarafından mayısta görevlendirilen 10 üyeli "Human Space Flight Plans Committee" adlı uzmanlar komisyonu tarafından hazırlanan raporda, astronotları yakındaki bir göktaşına veya Mars'ın uydularından birine indirmenin daha anlamlı olacağı, bunun NASA'nın 15 yıl içinde Ay'a geri dönme planlarından daha çabuk ulaşılabilir olduğu kaydedildi.

Ay-Mars stratejisine ait bütçenin yeterince parası olmadığı belirtilen raporda, 2014'ten itibaren, eğer astronotlar Dünya'nın yörüngesinin ötesine seyahat edecekse NASA'nın her yıl fazladan 3 milyar dolara ihtiyacı olacağının altı çizildi.

NASA'nın uzay mekiği ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (UUİ) programının süresini uzatması önerisinde bulunan komisyon, raporunda, Ay'a gitmek ve oradan Dünya'ya dönmenin, Ay'ın çekim gücü dolayısıyla çok fazla yakıt gerektireceğini ve Dünya'dan Ay'a yakıt taşımanın ve geri dönmenin pahalıya patlayacağını belirtti.

Komisyon, göktaşlarına veya kuyrukluyıldızlara, hatta Mars'ın uyduları Phobos ve Deimos'a inmenin ve dönmenin Dünya'nın çekim gücü sayesinde yapılacak sıçramayla daha az yakıt harcanmasını gerektireceğine işaret etti.

Komisyon, aslında NASA'nın, eski ABD Başkanı George Bush planında öngörülüdüğü gibi Ay'a büyük bir hedef gibi değil, bir sıçrama taşı olarak yeniden gidebileceğini belirtti.

Raporun sunulmasının ardından Beyaz Saray'dan bir yetkili, komisyonun analizini gözden geçireceklerini, ardından da Başkan Obama'nın nihai kararı vereceğini söyledi.

NASA'nın, Ay'a dönüşte kullanmayı planladığı yeni Ares 1 roketinin ilk deneme uçuşunu bu ay sonunda yapması planlanıyor.

Başkan Obama, ocakta göreve geldikten kısa bir süre sonra selefi George W. Bush'un 2004'te ilan ettiği ve 2020'de Ay'a ardından da Mars ve Güneş Sistemi'nin ötesine gidilmesini öngören uzay programını değerlendirmek üzere bu komisyonu kurmuştu.

Uzmanlar, uzayın insanlı keşfinin, teknoloji ve ekonominin yanı sıra ulusal güvenlik açısından da ABD için önemli bir unsur olduğuna, ilk test uçuşu yakında yapılacak Ares 1-X roketi projesiyle, sadece Ay'a gidip dönen ve sonra terk edilen Apollo projesindeki hatayı tekrarlamaması gerektiğine işaret ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...