Ay'a inişin 40. yılı kutlanacak

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Ay'a yapılan ilk inişin 40. yılı şerefine bir dizi etkinlik düzenleyeceğini duyurdu.

27.03.2009 - 12:03

Ay'a inişin 40. yılı kutlanacak

20 Temmuz 1969'da Ay'a yapılan ilk inişin 40. yıldönümü nedeniyle "Apollo'yu Anma: Ay'ı araştırmak, Dünya'yı keşfetmek" (Celebrate Apollo: Exploring the Moon, Discovering Earth) adı altında bir dizi etkinlik düzenleyeceğini açıkladı.

Etkinliklerde, Apollo programı, insanlığa kazandırdıkları ve başarısıyla ilgili bilgiler paylaşılacağını belirten NASA, çabalarının ajansın tarihi, güncel ve gelecekte üzerinde çalıştığı, çalışacağı projelerin kamuya daha açık bir şekilde tanıtmak olduğunu kaydetti.

Ajans, anma programıyla ilgili birçok eşyanın tasarlandığı ve üretildiğini belirtiyor. Bunlardan biri, Apollo'nun 40. yıldönümü logosu, ajandası ve Web sitesi olarak belirtiliyor.

NASA, ayrıca 2015'te uzay istasyonuna, 2020'de de Ay'a insan taşıması planlanan Orion Uzay Aracı'nın 1'e 1 ölçekli maketini 30 Mart'tan itibaren Washington'daki National Mall'da sergileyecek.

Apollo 11 görevi, Neil Armstrong, Michael Collins ve Edwin "Buzz" Aldrin Jr'ı Ay'a götürmüştü. Armstrong ve Aldrin, Ay'a ayak basan ilk insanlar olurken, Collins onların Ay yörüngesindeki refakatçisi olmuştu.

NASA'nın resmi Apollo Web sitesi http://www.nasa.gov/apollo40th adresinden ziyaret edilebiliyor. Siteden video, görüntü ve sesler indirilebiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...