Aybüke öğretmenin şehit edilmesi davasında karar

Batman'ın Kozluk ilçesinde PKK'lı teröristlerce gerçekleştirilen, müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın ile iki askerin şehit edildiği saldırıya ilişkin tutuklu yargılanan 5 sanık, "terör örgütüne silah sağlama" suçundan 18'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şehit öğretmenin babası, "Cezaları 18 yıl değil de 180 yıl olsaydı daha iyi olurdu. Güneş yüzü görmeden, dünyanın ne olduğunu anlamadan gitmeleri gerekirdi" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.01.2019 - 13:44 | Son Güncelleme : 16.01.2019 - 16:06

Aybüke öğretmenin şehit edilmesi davasında karar

Son dakika haberi! 

'ın Kozluk ilçesinde PKK'lı teröristlerce gerçekleştirilen, müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın ile iki askerin şehit edildiği saldırıya ilişkin tutuklu yargılanan 5 sanığa, "terör örgütüne silah sağlama" suçundan 18'er yıl hapis cezası verildi.

Batman 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuklu yargılanan Lazgin Ekinci, Menderes Ekinci, Necat Ekinci, Maşuk Çelik ve Mehmet Fidan ile avukatları hazır bulundu.

Mütalaasını tekrarlayan savcı, tutuklu yargılanan sanıkların, teröristlerle uyumlu hareket ederek, eylem ve fikir birliği içerisinde bomba düzeneğini önceden hazırlayıp saldırının gerçekleştirildiği araca yerleştirdiklerini belirtti.

Sanıklar hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi" suçlarından cezalandırılmaları yönünde iddianame hazırlandığını hatırlatan savcı, sanıkların TCK'nın 315. maddesi uyarınca "terör örgütüne silah sağlamak" suçundan cezalandırılmaları yönünde görüş bildirdi.

Tutuklu sanıklar üzerine isnat edilen suçlamaları reddederek beraat talebinde bulundu.

Mahkeme, 5 sanığın "terör örgütüne silah sağlamak" suçundan 18'er yıl hapis cezasına çarptırılmasına ve tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Duruşmada pişmanlıklarını belirten bir tutum ve davranış göstermedikleri gerekçesiyle sanıkların cezasında TCK'nın 62. maddesi gereğince indirim yapılmadı.

"CEZALARI 180 YIL OLSAYDI DAHA İYİ OLURDU"

Şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın babası Sadık Yalçın, yaptığı açıklamada, kızı şehit olduktan sonra başta devlet yetkilileri, hükümet, muhalefet ve vatandaşların kendilerine çok sıcak davrandıklarını ve her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

Kızının şehit edilmesinden dolayı çok büyük üzüntüler yaşadıklarını anlatan Yalçın, şöyle devam etti:

"Bu 5 kişi gerçekten suçlu ise bu verilen onsekizer yıl ceza değil ödül olmuş. 18 yıl, adaletin böyle tecelli etmesi belki kanun koyuculara göre normal olabilir ama mağdur olanlar için normal olduğunu sanmıyorum. Keşke girdikleri yerde ömür boyu kalsalardı da güneş yüzü göremeselerdi."

Daha önce TSK'nın yapmış olduğu operasyonda kızının katillerinin etkisiz hale getirildiğini öğrendiklerini belirten Yalçın, şunları kaydetti:

"Bunlar da onların eğer yanında olup bu suça katıldılarsa cezaları 18 yıl değil de 180 yıl olsaydı daha iyi olurdu. Güneş yüzü görmeden, dünyanın ne olduğunu anlamadan gitmeleri gerekirdi. Ben böyle düşünüyorum. Allah başka kimseye böyle bir acı yaşatmasın, bu milleti de bu şekilde bir sınava tabi tutmasın. İnşallah ilgililer bu konuyu daha dikkatli incelerler ve daha dikkatli karar verirler."

Batman'ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2016'da Belediye Başkanı Veysi Işık'ın aracına yönelik PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda, karne dağıtım töreninin ardından evine giden müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın ağır yaralanmış, kaldırıldığı Kozluk Devlet Hastanesi'nde şehit olmuştu.

Bölgeden uzaklaşan ve Bekirhan Jandarma Karakolu önünde uygulama yapan güvenlik güçlerince durdurulmaya çalışılan araçtaki terörist, "dur" ihtarına uymayıp aracı infilak ettirmiş, 2 asker şehit olmuş, bir vatandaş yaralanmıştı.

''AYBÜKE ÖĞRETMEN'' ANISINA

Sayfa Yükleniyor...