Aydınlar '24 Nisan'ı anacak

Her yıl Ermeni soykırım iddialarına ilişkin tartışmalarla gündeme gelen 24 Nisan günü, bu yıl Türkiye'de bir anmaya konu olacak.

NTV Haber 20.04.2010 - 16:53

Sanatçı ve bilimadamlarının desteğini alan "ırkçılığa ve milliyetçiliğe dur de" girişimi, 1915'de yaşananları anmak amacıyla bir etkinlik düzenleyecek.

Konuyla ilgili olarak NTV'ye konuşan Prof. Dr. Ahmet İnsel, “Geride kalan ermenilerin acılarını paylaşmaya ihtiyacımız var, bu simgesel olarak bir anmadır. Bunun da en doğru günü 24 Nisan'dır” dedi.

Ahmet İnsel 60'tan fazla sanatçı, bilimadamı ve yazarın desteklediği büyük felaketi anma etkinliğine desteğini böyle açıklıyor.

Çağrı metninde buluşma "büyük felaketi anma" etkinliği olarak nitelendiriliyor, büyük acı ifadesi kullanılıyor ancak, soykırım sözüne yer verilmiyor.

İnsel bununla ilgili olarak da, “Amacımız soykırım mıydı değil miydi tartışmasına saplanıp kalmadan yaşanılan olayların insanlık namına büyük bir cinayet olduğunu kayıt etmek istiyoruz. Bunu benimseyenler ve eleştireler olacak bu doğal Türkiye'de bu konu bir tabu. Ben bunun tamamen bireysel vicdan sorunudur bu kimseyi zorla anma ya da zorla andırtmama durumuna gelmemeli” ifadesini kullandı.

Yazar Vivet Kanetti de Anadolu halkının taziye kültürüne vurgu yaparak 1915'deki acıları paylaşmanın öncelikli amaçları oludğunu söylüyor.

Kanetti, “Türkiye'de de etrafıyla barış yapmak isteyen, giden ruhlarla barış yapmak isteyen insanların olduğunu duyurma fikri korkumuzdan daha ağır basacaktır” düşüncesinde olduğunu vurguluyor.

1915 yaşananları anmak için Taksim Meydanı'nda düzenlenecek etkinlik metnini imzalayan ilk çağrıcılar şunlar:

Ahmet İnsel, Ali Bayramoğlu, Aslı Erdoğan, Avi Haligua, Ayhan Bilgen, Ayla Yıldırım, Aysın Yeşilay İnan, Ayşe Batumlu, Ayşegül Devecioğlu, Baskın Oran, Cafer Solgun, Cengiz Aktar, Cengiz Alğan, Deniz Zarakolu, Dilek Gökçin, Doğan Tarkan, Eren Keskin, Erol Köroğlu, Fahri Aral, Ferhat Kentel, Fethi İnan, Fethiye Çetin, Garo Paylan, Gülten Kaya, Hakan Tahmaz, Halil Berktay, Hayko Bağdat, Hilal Kaplan, Hürriyet Şener, Işın Eliçin, İpek Çalışlar, İsmail Erdoğan, Jale Mildanoğlu, Kadir Cangızbay, Kerem Öktem, Kutluğ Ataman, Lale Mansur, Leman Yurtsever, Levent Şensever, Mahir Günşıray, Mehmet Demir, Mithat Sancar, Neşe Düzel, Nil Mutluer, Oral Çalışlar, Orhan Miroğlu, Osman Köker, Öztürk Türkdoğan, Perihan Mağden, Rasim Ozan Kütahyalı, Roni Margulies, Selim Deringil, Semra Somersan, Sezgin Tanrıkulu, Sırrı Süreyya Önder, Şanar Yurdatapan, Şenol Karakaş, Tamar Nalcı, Tanıl Bora, Tatyos Bebek, Turgay Oğur, Ufuk Uras, Ümit Kardaş, Ümit Kıvanç, Ümit Şahin, Vivet Kanetti, Yalçın Ergündoğan, Yaman Yıldız, Yasemin Çongar, Yıldız Önen, Zeynep Atamer, Zeynep Gambetti, Zeynep Tanbay.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...