Ayıdan şarkı söyleyerek korun

Ayıların yaşam alanları çok daraldı. Yeterince yiyecek bulamayan ayılar insanlarla karşı karşıya kalıyor. İşte o an ne yapmalı?

06.09.2011 - 15:10

Ayıdan şarkı söyleyerek korun

Erzurum'un İspir ilçesinde iki kişinin ölümüne neden olan ayı yapılan tüm aramalara karşın bulunamazken Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Atasever, doğaya çıkanların, kırsal alanda yaşayanların her an bir ayı ile karşı karşıya gelebileceğini anımsattı.

DHA'nın haberine göre, Prof. Dr. Atasever, "Doğada gezerken mutlaka şarkı söyleyerek ayıya varlığınızı hissettirin. Ayı ile aniden yüz yüze gelirseniz kesinlikle kaçmayın. Çünkü onun kadar hızlı koşamazsınız. Yapacağınız tek şey, ölü taklidi yapmak. Vahşi hayvanların yaşam alanlarını daralttık. Yedikleri yaban meyve ağaçlarını kesip yakacak olarak kullandık. Bölgede inşaatları devam eden HES'ler nedeniyle bir çoğu yuvasız kaldı. Doğaya yem bırakmadık. Aç kalan hayvanlar yerleşim alanlarına inmek zorunda kaldı. Bu hayvanın saldırmış olması onun cezalandırılması anlamına gelmiyor. Bunlar sonuçta hayvan. Bunları 'O insanlara saldırdı Öldürelim, kurtulalım' mantığının çok doğru olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...