İlişkili Haberler

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın CHP'den ihracının iptali talebiyle açtığı dava, Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesince reddedildi.

Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesindeki karar duruşmasına, CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) tarafından "bir milletvekilinin odasındaki Atatürk resmini indirdiği" iddiasıyla partiden ihraç edilen Nazlıaka, avukatı ve CHP'nin avukatı katıldı.

Son beyanı dinlenen Nazlıaka'nın avukatı Gökhan Candoğan, daha önce dosyaya kabul edilen bilirkişi raporu da dikkate alınarak müvekkilinin partiden ihracının iptali istemiyle açtıkları davanın kabul edilmesini talep etti.

CHP'nin avukatı Çağlar Çağlayan ise başka bir kararı örnek göstererek, bilirkişi raporuna itibar edilmemesini ve davanın reddi yönünde karar verilmesini istedi.

Avukatların ardından söz alan Nazlıaka, CHP avukatı Çağlayan'ın emsal gösterdiği kararın kendi dosyasıyla benzerliğinin bulunmadığını savundu. "Kendisine 'gazeteci' diyen birinin haberiyle partisinin lince uğradığını ve kendisinin de günah keçisi seçildiğini" söyleyen Nazlıaka, ihraç kararının kamu ve parti vicdanında bir karşılığı bulunmadığını öne sürdü.

Mahkemenin davayı kabul etmesiyle, "ait olduğu yere, yuvası olarak gördüğü partisine döneceğini" söyleyen Nazlıaka, bir yıldır süren davanın kabulüyle parti vicdanında da kamu vicdanında da adaletin tesis edilmiş olacağını iddia etti.

Beyanları dinledikten sonra kararını açıklayan hakim Hatice Zerrin Gürkanlı, Siyasi Partiler Kanunu'nun 57. maddesi gereği, Nazlıaka'nın, CHP'den ihracının iptali talebiyle açtığı davanın kesin olarak reddine hükmetti.

"BEN MÜCADELEMİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİM''

Ankara Bağımsız Milletvekili Nazlıaka, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla 4 Mart 2016 tarihinde CHP'den ihraç edildiğini anımsatarak, o tarihten itibaren hak arama mücadelesine başladığını ve ihracının iptali istemiyle açtığı davanın bugün sonuçlandığını söyledi.

Bu tür davaların normalde 1-2 ay içerisinde sonuçlandığını, ancak kendi açtığı davanın yaklaşık 1 yıl sürdüğünü ifade eden Nazlıaka, bu süreçte davaya bakan ilk hakimin görev yerinin değiştirildiğini, 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından yeni belirlenen hakimin de bilirkişi raporu isteyerek süreci uzattığını kaydetti.

Mahkeme sürecinde 3 ayrı üniversiteden belirlenen 3 öğretim üyesinin, "CHP'den haksız şekilde ihraç edildiği ve bir an önce CHP'deki görevlerine dönmesi gerektiği" yönünde bilirkişi raporu hazırladığını anlatan Nazlıaka, "Böyle bir bilirkişi raporundan dolayı mahkemenin de bu yönde karar vermesini bekliyorduk. Ancak mahkeme davanın reddine karar verdi. Madem reddedecekti, neden bilirkişi raporu istendi Mahkemenin nasıl bir gerekçeli karar vereceğini merakla bekliyorum" diye konuştu.

Nazlıaka, yaşadığı sürecin bir mücadele olduğunu vurgulayarak, "Ben mücadelemi sürdürmeye devam edeceğim. Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağım. Benim CHP'ye olan bağım üyelik formuyla tanımlanmayacak kadar güçlüdür. Yakamda rozetimi, gönlümde 6 ok ilkelerine bağlılığımı hep korudum, korumaya devam edeceğim. Bu 6 ok için mücadelemi sürdüreceğim. Yine nefer olarak çalışacağım çünkü ben partime bağlıyım. Bu bağ bir günde kurulmadığı gibi bir disiplin kurulu kararıyla da kopartılamaz" ifadelerini kullandı.

CHP'nin parti programında geniş tabanlı demokrasiden söz edildiğini, ancak parti içi demokrasinin çok sıkıntılı olduğunu dile getiren Nazlıaka, parti içi demokrasi sorununun Türkiye'de çözülmesi gereken sorunlardan bir tanesi olduğunu öne sürdü.

Aylin Nazlıaka, "Ben mücadelemi sürdüreceğim. Çünkü insanı mutlu eden mücadeleler ve zaferlerdir. Ben inanıyorum ki mücadelemi sürdürdükçe zafere ulaşacağım" dedi.