Babaeski’deki gençleri aileleri eve götürüyor

İstanbul'dan gelen ve Babaeski’de tutuklanan 5 kişiye destek vermek isteyen grupta bulunan 19 yaşındaki genç, babası tarafından alınarak evine götürüldü.

Anadolu Ajansı 07.01.2010 - 10:46

Babaeski’deki gençleri aileleri eve götürüyor

Edirne’de terör örgütü propagandası yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan 5 kişiye destek vermek amacıyla İstanbul'dan gelen ve kente girişlerine izin verilmediği için Babaeski'de bekleyen gruptaki gençlerin aileleri yavaş yavaş çocuklarını almaya geliyor.

''Bozcaada'ya pikniğe gidiyorum'' diye evden çıktıktan sonra ''Bozcaada'da lodostan dolayı İstanbul'a dönemiyoruz, birkaç gün burada kalacağım'' diyen 19 yaşındaki oğlu Birkan Y.'yi televizyon kanallarındaki haberlerde eylemci grubun içinde gören baba Alişan Y. İstanbul'dan Babaeski'ye geldi.

Babaeski Jandarma İlçe Komutanlığına gece geç saatlerde başvuran baba Alişan Y, jandarma görevlilerince eylemcilerin 4 gündür beklediği dinlenme tesisine getirildi. Alişan Y. grup üyelerine, ''Ben çocuğumu sizler için yetiştirmedim'' diye tepki gösterdi ve oğlunu alarak İstanbul'a hareket etti.

Babaeski'de TEM Otoyolu üzerindeki bir dinlenme tesisinde bekleyen grupta bulunan 22 yaşındaki Muammer Kaya'nın annesi de dünürü ile birlikte Babaeski'ye geldi.

Dudu Kaya, Babaeski İlçe Jandarma Komutanlığına yaptığı başvuruda, psikolojik bozukluğu bulunduğunu belirttiği 22 yaşındaki oğlunun, pazar günü İstanbul Sultanbeyli'deki evlerinden başka bir semte ''aşure etkinliğine katılmak üzere'' ayrıldığını bildirdi.

Anne Kaya, ancak daha sonra çocuğunu televizyonlardan Edirne'deki eylemciler arasında gördüğünü söyledi.

Çocuğunu eve götürmek için güvenlik güçlerinden yardım isteyen Dudu Kaya ile yakını, daha sonra jandarmaya ait araçla eylemcilerin bekletildiği dinlenme tesisine geldi.

Kronik şizofren rahatsızlığı raporu olduğu öğrenilen Muammer Kaya'nın annesi Dudu Kaya, tesiste gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunu almaya geldiğini söyledi.

Oğlunun rahatsızlığı nedeniyle askere de gitmediğini ifade eden anne Kaya, daha sonra eylemcilerin bulunduğu restorana girdi.

Üzgün ve oğluna kızgın olan annenin, bir ara gözyaşı döktüğü görüldü. Dudu Kaya, dışarıda görüştüğü oğlunu eve götürmek için ikna etmeye çalışıyor. ''Gezmeye çıkıyorum'' diye ayrılan ve eve dönmeyen 17 yaşındaki Alev E'nin annesi Güler E. de dün eylemcilerin bekledikleri tesise gelmiş, grup avukatlarından Ebru Timdik'le tartışarak, ''Kızımı neden burada alıkoyuyorsunuz? Ne hakkınız var? Telefonlarımı açmıyorsunuz. Dağa mı çıkarmak istiyorsunuz? Kaç gecedir kızımı balkonlarda bekliyorum. Utanmaz mısınız? Size bunun hesabını sormaya geldim'' diye tepki göstermiş ve kızını alarak eve dönmüştü.

Bugün de bazı ailelerin tesise gelerek çocuklarını alması bekleniyor.

Diğer yandan, eylemciler arasında bulunan Yürüyüş Dergisi muhabiri Serdar Polat, gözaltına alındı.

''Terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan hakkında yakalama müzekkeresi bulunduğu öğrenilen Polat, eylemcilerin beklediği tesiste jandarma tarafından gözaltına alındı.

Babaeski İlçe Jandarma Komutanlığına götürülen Polat'ın, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...