Bahçeli: Erdoğan haddini bilsin

MHP lideri, Başbakan Erdoğan'a yönelik "Öyle omzunda paltoyla, kürsüde dolana dolana konuşmayın. Eğer efelik ve delikanlılık ararsan, sana bu ülkede sıra gelmez" dedi.

05.03.2009 - 18:17

Bahçeli: Erdoğan haddini bilsin

Yerel seçim gezilerini sürdüren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugünkü adresi Afyonkarahisar'dı.

MHP lideri Bahçeli, Afyon'daki mitingde Başbakan Erdoğan'a yüklendi:

"Başbakan'a sesleniyorum, bu çirkin, hakaret dolu, hor görücü yaklaşımlarla siyaseti çürütme. Siyaseti kirletme. Böyle bir yere varman mümkün değil. Ülkeyi cephelere ayırmakla, kutuplaşmayla bir yere varılmaz, kavga ve kaosla Türkiye yönetilmez.

Bugün ülkemizde bunların açık işaretini görüyoruz. İnananlar, inanmayanlar, ilericiler, gericiler, İslam'ı istismar edenler, laikliği istismar edenler, laik olanlar, antilaik olanlar seklinde keskin hatlarla ayrışmaya doğru yönelen bir Türkiye görmekteyiz. Bu gidişat doğru değildir.

Başbakan, 'bazı partiler, Sivas'tan öteye gidemiyor' diyor. Ne demektir bu Sayın Başbakan? Sivas neresidir? Sivas'ın ötesi neresidir? Bazıları da 'Batman'dan bu tarafa gelemiyor' diyor. Başbakan önce aklını başına al. Konuştuğun sözün nereye gidebileceğini bil.

Türkiye'de her siyasi parti, Türkiye'nin partisi, Türkiye genelinde faaliyet gösteren partiler olarak, siyasi  partiler yasamız ve Anayasa çerçevesinde kurulmuş partilerdir. Dolayısıyla hiç bir partiyi Türkiye'nin içinde bir hat çekerek bölgesel partiler haline dönüştürmek, birleştirmeyi, devleti huzurla yönetmeyi anayasal görev kabul etmiş olan bir siyasi iktidara, özelikle de Sayın Başbakan'a yakışmaz."

520 MİLYAR DOLAR NEREYE GİTTİ?
AK Parti'nin kuruluşu ve milletvekili olma hikayesini Erdoğan'dan kürsüde anlatmasını isteyen Bahçeli, Başbakan'a ekonomi yönetimiyle ilgili eleştiriler yöneltti:

"Sayın Başbakan kürsülerden ekonomik krizi anlatacağı, nasıl tedbirler alacağını söyleyeceği yerde, 'bize bir şey olmaz ABD'den kaynaklanan bir kriz bize teğet gelir, teğet geçer' diyor. Başbakanlığın önünde hayatına kıymaya teşebbüs eden insanı göremiyor, şehirlerde işsiz kalıp sıkıntılara düşen insanı göremiyor. Onun gördüğü yandaşı ve hanedanı. Onlara da Allah daha çok versin. Onun için bu iktidar yandaşları zengin ediyor, vatandaşı fukaralaştırıyor. Şimdi de kalkmış meydanlarda 'bizim hükümeti aldığımız günden bugüne kadar geçen süre içerisinde 520 milyar dolar milli gelirimiz arttı' diyor. Sayın Başbakan bunu her yerde soruyorum, Afyon'da da soracağım; diyelim çok büyük kabiliyetlerinizle, sıcak paranızla, şeyhlerin desteğiyle Arap dünyasından gelen kaynaklarla, Avrupa'dan gelen desteklerle, böyle bir gelir artışını kağıt üzerinde sağlamlaştırmış olabilirsin ama gerçek ise bu, bir yerlerde kendisini hissettirmesi lazım. Böyle bir gelirin, bu ülkeyi mutlu, huzurlu ve kalkınmış batı ülkeleriyle baş edebilecek bir ekonomik güce ulaşmış bir ülke haline getirmesi gerekir. Ama bakıyoruz hala fukaralık devam ediyor. Açlık sınırının altında, yoksulluk sınırı altında 18 milyon insan yaşıyor. O zaman sormak hakkımız değil mi; Sayın Başbakan madem ki 520 milyar dolar bir gelir artışı oldu, nereye gitti bu paralar."

11 MİLYONLUK YUNANİSTAN BİZDEN BANKA ALDI
MHP lideri Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bankalardaki iyileşmeyi sağlayan, Bankalar Kanunu'ndaki reform hareketlerini, banka denetleme kurullarını ve alınmış ekonomik tedbirlerin kararlı uygulanışlarıyla, bugün Türkiye'de sizin iktidar döneminizde, önemli kriz yaşanmamışsa, sen geriye dön, hiçbir ekonomi politika uygulamadan 57. Hükümetin politikasıyla saltanat sürdüğün dönemi hatırla. Geriye dön de bir teşekkür et. Karalamayla nereye gidiyorsun. 57. Hükümetin ayıkladığı sağlam esaslara bağladığı, 47 bankanın 24 tanesi yabancılara satılmıştır. 11 milyon nüfusu olan Yunanistan, Türkiye'de banka satın almıştır. Halbuki Türkiye 520 milyar dolarlık bir gelire sahip olsa Yunanistan'daki bankaların alayını alması lazım. Ama Yunanistan geliyor Türkiye'de banka satın alıyor. Menkul kıymetler borsasına bakıyorsun yüzde 70'i yabancılaşmış. Özelleştirme yapıyorsun, bütün bunlarla Arapları Türkiye'de zengin kılabilecek her türlü imkanı vererek, Türkiye ekonomisini yabancılaştırıyorsun, bunlardan sıkılıp utanmak yerine, batan bankaları kurtarmaya hortumculuk diyorsan? Senin yaptığın hortumlar şimdi nereye bağlandı acaba?"

DOSYANIN İÇİNE BAK
Seçmenlerden yerel seçimlerde hükümete iyi bir ''Osmanlı tokadı'' atmalarını isteyen Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın CHP'nin elindeki dosyaların içeriği ile değil, rengiyle uğraştığını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın 'Elinizde bir bilgi varsa, yargıya verin' sözlerini eleştiren Bahçeli, "Sayın Başbakan elinizde bir bilgi varsa yargıya verin diyor, özellikle de Sayın Deniz Baykal beyin kırmızı dosyasına kafayı takmış. O dosyanın rengiyle uğraşacağına, içine bak ne var acaba, o dosyada?" dedi.

PADİŞAH DEMİYORUM, HADDİNİ BİL
Başbakan Erdoğan hakkında Mecliste bekleyen dosyaların görüşülmesini isteyen MHP Genel Başkanı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sayın Başbakan, başbakan olduktan sonra Savcılıktan Başbakanlığa Adalet Bakanlığı yoluyla gelen bir dosyayı, kendi imzasıyla TBMM'ye göndermiştir. Başbakan olmadan evvelki kendisiyle ve bazı milletvekillerinin katılımıyla ilgili bir suç dosyasıdır bu dosya. Suç içeriği, görevi ihmal, 'Birinci Recep Tayyip Erdoğan' dosyasıdır. Sakın ola yanlış anlamayın. '1. Recep Tayyip Erdoğan Padişahı' demiyorum. İkinci Recep Tayyip Erdoğan dosyasının suç içeriği 'zimmet, evrakta sahtecilik, cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak'. Bu dosyalar Mecliste bulunuyor. Gel Sayın Başbakan bir iyilik yap, biz de sana destek verelim kaldır şu dokunulmazlığı da şu hesabı görelim.

Sayın Erdoğan, kendisine yeni bir üslup kazandırmalı. Öyle omzunda paltoyla, kürsüde dolana dolana konuşmayın. Eğer efelik ve delikanlılık ararsan, sana bu ülkede sıra gelmez. Onun için haddini bil, kendine saygı duy. AKP'ye saygı duy, Başbakanlığa saygı duy ve her şeyden evvel bu büyük millete saygı duy."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...