Bahçeli: Seçim için savaş mı çıkmalı

MHP lideri Bahçeli, seçim yapılması için gereken şartların oluştuğunu savunarak, ''Seçime gitmek için isyan mı, savaş hali mi, çatışma mı, bölünme mi olması gerekmektedir'' dedi.

Anadolu Ajansı 12.01.2010 - 13:20

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, ülkesine hizmeti esas alan her yöneticinin en büyük hedefinin ve yegane gayretinin, ''sorumluluğunu üstlendiği beşeri varlığın huzur, refah, güvenlik ve birliğini ve içinde şekil bulduğu devletinin güçlenerek devamını sağlamak'' olması gerektiğini söyledi.

İktidara ve hükümete talip olanların, imkanlar, ülke potansiyeli, dünyadaki ve bölgedeki gelişmeler, toplumun beklentileri, yetişmiş insan kalitesi ve siyasal vizyon gibi değişkenler gözününde bulundurularak vaatlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Bahçeli, yanlış hesap ve ilişkiler, dış dayatmalar, politikalarda tercih hataları, sıradanlaşan vaatler, tükenen umutlar, eskiyen yüzler, istismarların rağbet görmemesi gibi konuların hükümetlerin ömrünü sona erdiren başlıca belirtiler olduğunu söyledi.

Demokrasilerde, yönetimlerin Anayasanın işaret ettiği esas ve usuller ile belirlenen sürelerde seçimle değiştiğini anımsatan Bahçeli, ''Ancak seçimle yapılan bu yasal değişimin sosyo-ekonomik zeminini ve zamanını belirleyen temel güç, toplumsal beklentilerin baskısıdır. Bu bakımdan Başbakan Erdoğan 'seçimler zamanında yapılacak' dese de ve bunu samimiyetle istese de yorgun, yılmış, yıpranmış, inandırıcılığını kaybetmiş bir hükümetin devamı mümkün görülmemektedir.

Elbette ki, tek başına bir iktidarın başarısızlığını kabul ederek, zamanından önce seçim kararı alması, bir siyasal çelişki olarak karşımıza çıksa da gelişmeler AKP'nin buna mecbur kalacağını işaret etmektedir. Milletin iradesine karşı direnme veya millet iradesinden korkarak kaçma, yalnızca buyruk ve başarısız despot yönetimlerin başvuracağı sığınma halidir. Ne var ki demokrasiler, millet iradesinden sonsuza kadar kaçışa müsaade etmeyen yönelimlerdir'' diye konuştu.

7-K TAHRİBATI
AK Parti ile geçen yılların özetini ''Kriz, Kargaşa, Kaos, Korku, Kutuplaşma, Kavga ve Karanlık'' kelimelerinin baş harflerinden oluşan ''7-K''lı tahribat olarak tanımladıklarını anlatan Bahçeli, bu tespitlerinin, hayatın acı gerçekleri olduğunu söyledi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, sözlerine, ''Sonunda hür irade ile sandıkta sonuçlanacak bir seçim sürecinin başlaması ve demokratik bir rahatlama ortamının doğması için daha nasıl bir tahribat yaşanması, daha ne kadar ağır sorunların olması gerekecektir?

Yaygın yoksulluk, artan işsizlik, kimlikleri tahrik edilmiş toplum yapısı, fitili ateşlenmiş ayrımcılık, uluslararası güçlere tam teslimiyet, seçim için yeterli ortam demek değil midir? Seçime gitmek için isyan mı, savaş hali mi, çatışma mı, bölünme mi olması gerekmektedir? Çok şükür ki, demokrasiler bu değişimin milletin meşru ve hür iradesi ile yapılabildiği rejimlerdir ve ülkemizin demokratik birikimi bizlere bu imkanı sunmaktadır'' diyerek devam etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...