Devlet Bahçeli'den "başkanlık" açıklaması

MHP lideri Bahçeli, başkanlık önerisiyle gelinmesi durumunda, partisinin yeni anayasa çalışmalarına sıcak bakmayacağını söyledi.

Devlet Bahçeli'den "başkanlık" açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, başkanlık sistemi önerisi olması durumunda yeni anayasa hazırlığına sıcak bakmayacaklarını söyledi.

Bahçeli, partisinin resmi internet sitesinden yazlı açıklama yaptı.

Açıklamasında yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

"Milliyetçi Hareket Partisi daha önceden ilan edilmiş hassasiyetleri, teklifleri, parti ilkeleri ve dünya görüşü dahilinde yeni anayasa hazırlandığını müşahede ederse milletine vermiş olduğu sözü tutacaktır. Fakat, AKP’nin mevcut anayasanın ilk dört maddesiyle oynaması halinde ve sonunda totaliter sisteme kayabilecek bir başkanlık sistemi önerisiyle gelmesi karşısında şüphesiz ki yeni anayasa hazırlığına sıcak ve olumlu bakmayacaktır."

İktidar partisinin ilk 4 madde ve başkanlık sistemi konusundaki ısrarından vazgeçmesi gerektiğini belirten Bahçeli, referandum durumunda da partisinin AK Parti'nin karşısında olacağını kaydetti.

"CHP'SİZ GENİŞ KAPSAMLI MUTABAKAR OLMAZ"

CHP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu masasından kalkmasına da değinen Bahçeli, "CHP'nin olmadığı zeminde geniş kapsamlı mutabakat olmaz" ifadesini kullandı.

Bahçeli, CHP'nin masaya dönme konusunda ikna edilememesi durumunda ise yeni anayasa yolunun kapanmayacağının altını çizdi ve şöyle devam etti:

"Bu durumda AKP’nin yeni anayasanın referandum eşiğini aşması amacıyla 330 milletvekilinin oy desteğine ihtiyacı olduğu yürürlükteki anayasa kuralıdır. Ne var ki TBMM Başkanı’nın oy hakkı olmadığı düşünüldüğünde AKP’nin mevcut milletvekili sayısı 316’dır.

Anlaşılacağı üzere yeni anayasanın kabul edilerek milletimizin takdir ve tensibine sunulabilmesi için 14 milletvekilinin ilave katkısı gerekecektir. Bu şartlar altında 330 milletvekilinin nasıl bulunacağı ise elbette AKP’nin sorunudur."

Sayfa Yükleniyor...