Bütçenin tümü üzerindeki görüşmelerin yapıldığı Meclis Genel Kurulu'nda konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bütçe hazırlıklarında tutarlılığı olmayan tahminlerin, doğruluğu tartışmalı verilerin dikkate alındığını belirterek bunun ciddiyetsiz bir siyasi duruşu resmettiğini söyledi.

Yüzde 4'lük büyüme hedefinin krizin teğet geçeceği yanılgısı ile tespit edildiğini dile getiren MHP lideri, IMF ile anlaşma yapılması halinde bütçe büyüklüklerinin değiştirilebileceğini belirtti. İçinde bulunulan sürecin Türkiye ekonomisini güdümlü hale getireceği uyarısında da bulunan Bahçeli "Sorumluluk sahipleri, bize bir şey olmaz kolaycılığıyla sorunları geçiştirmeyi yeğlemiştir" diye konuştu.

Bahçeli şu ifadeleri kullandı:

"Bütçenin hiçbir kaleminde, küresel krizin giderek ağırlaşan etkileri ve ekonomik destek tedbirlerinin maliyeti yansıtılmamıştır. Hükümetin IMF ile anlaşma yapması halinde bütçe büyüklüklerinin önemli bir bölümünün değişme ihtimali söz konusudur."

Konuşmasında bütçe dışına çıkan Bahçeli'nin siyasi mesajları da vardı:

"Elbette ki, çağdışı bir tek tip vatandaş arayışında değiliz. Herkesin birbirinin aynı olmasını beklemiyor ve hedeflemiyoruz. Ancak, sonu gelmeyen isteklerin ve verilmesi düşünülen tavizlerin siyasal alt kimlik bilinci oluşturmasına ve bunun yeni talepler listesi halinde dayatılmasına da izin veremeyiz. George W. Bush memleketimin insanlarını benden daha fazla sevemez."