Bakan Akar'dan CHP, MHP ve İYİ Parti'ye Barış Pınarı Harekatı bilgilendirmesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP, MHP ve İYİ Parti'yi ziyaret ederek ''Barış Pınarı Harekatı'' ile ilgili bilgilendirdi. İlk ziyareti İYİ Parti'ye yapan ve ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Akar, harekat bölgesindeki tek DAEŞ hapishanesinin PKK/YPG tarafından boşaltıldığını söyledi. Akar "Bugün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonda görüştük. Karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk" açıklaması yaptı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 15.10.2019 - 01:16

Bakan Akar'dan CHP, MHP ve İYİ Parti'ye Barış Pınarı Harekatı bilgilendirmesi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili bilgi vermek üzere muhalefet turuna çıktı.

Bakan Akar, ilk ziyareti İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e yaptı. Akar, Akşener ile partisinin genel merkezindeki görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Akşener'e Barış Pınar Harekatı'na ilişkin bilgi verildiğini belirten Akar, "Barış Planı Harekatı'yla ilgili öncesiyle, sonrasıyla ilgili ve devamıyla ilgili bazı bilgileri kendilerine takdim ettik. Sayın Genel Başkan'ın görüşlerini dinledik, sorularını cevaplandırmaya çalıştık" ifadesini kullandı.

Gerekli çalışmalar yapıldıktan, ciddi ve samimi şekilde muhataplarla görüşüldükten sonra konuya birlikte müttefiklik ruhuna uygun NATO içindeki ittifaka uygun bir şekilde koalisyonla, ABD ile birlikte çözüm için çalıştıklarını anlatan Akar, bunun mümkün olmadığını gördükleri için ülkenin hak ve menfaatleri konusunda bir karar verdiklerini ve bu kararın da 9 Ekim saat 16.00'dan itibaren uygulanmaya başlandığını vurguladı.

Buradaki faaliyetlerin Mehmetçik'in büyük bir başarısıyla, kahramanlığıyla, fedakarlığıyla devam ettiğine dikkati çeken Akar, şöyle konuştu:

"Tel Abyad kontrolümüz altında, Resulayn kontrol altında. Bölgenin kontrolü ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Buradaki mücadelemiz, sadece YPG ile değil, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle. Bizim için tek hedef teröristler. Bunun dışında hiçbir etnik, hiçbir dini grupla bizim hiçbir ilişkimiz söz konusu değil, bu manada mücadelemiz söz konusu değil, onların güvenliği de bizim için önemlidir. Dolayısıyla, özellikle Kürt kardeşlerimizin Türkiye'deki ve Suriye'nin kuzeyindeki, onların rahatı ve huzuru ve güvenliği için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Özellikle Tel Abyad'da ve Resulayn'da oraları kontrol altına aldıktan sonra ülkemiz lehinde, Silahlı Kuvvetlerimiz lehinde oradaki vatandaşların, Suriye'deki kardeşlerimizin yaptıkları gösteriler, yaptıkları açıklamalar bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir."

DAEŞ konusunda bir hapishane meselesinin bulunduğunu bildiren Akar, "Bu hapishanelerle ilgili elimizden gelen gayreti göstermeye kararlıyız. Ancak bölgemizde bir tek hapishane vardı, DEAŞ hapishanesinde, oraya gittiğimiz zaman bunun YPG'liler tarafından boşaltıldığını, oradaki DEAŞ'lıların kaçırıldığını gördük. Bunları da fotoğrafla, filmle tespit ettik, muhataplarla bunları görüştük ve görüşmeye devam edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

"MASUM KİŞİLERE ZARAR GELMEMESİ İÇİN HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERİYORUZ"

İnsani konularda da çok hassas olduklarına işaret eden Akar, "Herhangi bir şekilde masum bir insana, masum bir kişiye zarar gelmemesi için hem planlamada hem uygulamada hem icrada elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik, göstermeye devam ediyoruz, bunun dışındaki haberler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor. Bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri milli, manevi, mesleki değerlerine son derece bağlı, elinden geldiğince tamamen ahlaki değerler ölçüsünde mücadelemizi son derece temiz bir şekilde sürdürüyoruz. Buradaki esas olan husus; ülkemizin güneyinde, Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir terör koridoruna müsaade etmeyeceğimiz, esas olan budur, gayretimiz budur" diye konuştu.

"Bu sadece ülkemizin, halkımızın, sınırlarımızın güvenliği değil aynı zamanda Suriye'nin de kuzeyinin güvenli bir bölge haline gelmesiyle orada yaşayan, yaşamakta olan Suriyeli kardeşlerimizin de evlerine ve topraklarına güven içinde dönmelerini sağlamak da bizim bir başka amacımız" diyen Milli Savunma Bakanı Akar, "Dolayısıyla buradaki faaliyetlerin bu şekilde devamıyla inşallah burada güvenli bölge gerçekleşecek ve sonuçta burada sulh ve sükun gerçekleşecek ve bu şekliyle harekat tamamlanacak" ifadesini kullandı.

AKAR'DAN CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU'NA ZİYARET

Bakan Akar, İYİ Parti'nin ardından CHP Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Akar'ı, parti girişinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu karşıladı.

Bakan Akar, daha sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası açıklama yapan Akar, özetle şu ifadeleri kullandı:

''Kendileriyle karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Sayın Genel Başkan'ın görüşlerini dinledik. Güzel bir görüşme, yapıcı bir çalışma oldu. Barış Pınarı Harekatı başarılı bir şekilde devam etmekte. Harekatı olabildiğince kısa bir zamanda tamamlamaya çalışacağız. Sivillere zarar gelmemesi bizim birinci önceliğimiz. Bir koalisyon askerine zarar gelmesin diye bütün tedbirleri almış bulunuyoruz.

Bu harekatın tek hedefinde teröristler var. DEAŞ ile mücadelemizin PKK'dan YPG'den hiçbir farkı yok. Hepsi terörist. DEAŞ hapishanesine vardığımızda PKK’lıların YPG’lilerin buradaki terörist DEAŞ’lıları kaçırdıklarını gördük, tespit ettik. Bölgede herhangi bir şekilde terör koridoruna müsaade etmedik etmeyeceğiz. Biz Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılıyız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.''

BAKAN AKAR, MHP'Yİ DE ZİYARET ETTİ

Akar son olarak ise MHP Genel Merkezi'ni ziyaret ederek MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ile görüştü. Akar'ın MHP ziyareti 35 dakika sürdü.

Ziyaret sonrası konuşan Milli Savunma Bakanı Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonla görüştüğünü, görüşmede Barış Pınarı Harekatı çerçevesinde Fırat'ın doğusundaki faaliyetlerin koordinasyonunu, uygun bir şekilde gelişmesi için yapılması gerekenleri görüştüklerini, yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Harekat kapsamında faaliyetlerin yoğun şekilde devam ettiğini ve yüksek moralle Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının kendilerine düşen görevi büyük bir mücadele içinde sürdürdüklerini belirten Bakan Akar, "Milletimize layık olmaya çalışıyoruz asil milletimizden aldığımız güçle. Güveniyle, duasıyla, sevgisiyle bize büyük moral veriyor milletimiz. Sadece ülkemizde yaşayan milletimiz değil, Suriye tarafındaki kardeşlerimizin de sevgi gösterisinde bulunmaları arkadaşlarımızı ziyadesiyle memnun ediyor. Moralimizi, motivasyonumuzu son derece yükseltiyor. Teröristlerle mücadelemiz devam edecek. İnşallah asil milletimizi bu terör belasından kurtaracağız" dedi.

Akar, terör koridoru kurulmasına asla müsaade etmeyeceklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Orada bir Güvenli Bölge kurulması için gayret gösteriyoruz. Güvenli Bölge kurulduğu zaman hem ülkemiz için hem komşumuz, Suriyeli kardeşlerimiz için önemli gelişme olacak. Bir taraftan hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlarken diğer taraftan da yerinden, yurdundan edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin güven içinde evlerine ve topraklarına dönmelerini mümkün kılacağız. Biz bunu yaparken hiçbir din, hiçbir etnik, hiçbir mezhepsel orijine bakmamız söz konusu değildir. Bizim binlerce yıllık tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerlerimiz buna manidir, farklı bir şekilde uygulama yapmamız mümkün değil. Bu konuda arkadaşlarımız Silahlı Kuvvetler mensupları son derece bilgili, son derece bilinçli... Bir taraftan sivillerin zarar görmemesi için tedbir alırken, diğer taraftan bölgedeki koalisyon güçleri ile başta Amerika olmak üzere yakın koordinasyon içindeyiz. Orada mevcut olan Amerikan ve koalisyon personeline zarar gelmemesi için her türlü tedbir alınmış bulunmakta. Onlarla sıkı işbirliği içindeyiz."

"İNŞALLAH ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ÇOK DAHA İYİ HABERLER ALACAKSINIZ"

Akar, Rusya tarafıyla da çeşitli görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirterek, bu çerçevede Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefonla görüştüklerini söyledi.

Şoygu ile karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduklarını dile getiren Bakan Akar, "Faaliyetlerin koordinasyonu, uygun bir şekilde gelişmesi için yapılması gerekenleri görüştük. Yapıcı bir görüşmeydi." diye konuştu.

Akar, DAEŞ konusunun önemli konulardan biri olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Teröristlerin birbirinden farkı yoktur. Etnik kökeni, dini kökeni, hiçbir şekilde buna bakmadığımızı Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere defalarca tekrarladık. Bu konuda DEAŞ ile mücadelemiz sürecek. Bunda hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu konuda Telebyad'a giriş yapıldığında özel bir timimizi süratle, yüksek bir tempoyla belirlediğimiz, daha önceden bildiğimiz hapishane olarak kullanılan DEAŞ'lıların tutulduğu yere gönderdik. Fakat YPG'li teröristlerin DEAŞ teröristlerini kaçırttığını, hapishanenin kapılarını açtığını orada gördük. Bunları fotoğrafla tespit ettik ve ilgili makamlarla bunları koordine ediyoruz, konuşuyoruz, paylaşıyoruz. Bu çerçevede mücadelemiz devam ediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde çok daha iyi haberler alacaksınız."

Sayfa Yükleniyor...