Bakan Çubukçu'nun Osman Kaçmaz endişesi

Milli Eğitim Bakanı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın YÖK Başkanı'nı istifaya çağırması üzerine endişesini dile getirdi.

Anadolu Ajansı 07.02.2011 - 19:56

Bakan Çubukçu'nun Osman Kaçmaz endişesi

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan hakkındaki görüşlerinin yer aldığı haberlerle ilgili olarak sessiz kalınamayacağı" belirtti ve yazılı bir açıklama yaptı.

Özcan'ı istifaya davet etmeye hiçbir yargı mensubunun hakkı olmadığını belirten Çubukçu, ''YÖK Başkanı'na yönelik istifa davetiyle Kaçmaz, kişisel düşüncesini kamuoyuna açıklayarak, tarafsız değil taraf olduğunu da dile getirmiş bulunmaktadır'' değerlendirmesinde bulundu.

Çubukçu ayrıca, "Osman Kaçmaz'ın kendi verdiği kararı da tartışmalı hale getiren bu vahim tablo karşısında endişe duyduğumu kamuoyuyla paylaşırım'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, söz konusu haberlerde, YÖK Başkanı Özcan'ın, kendisi hakkında verilen takipsizlik kararının kaldırılmasına yönelik ''kararı halka bırakıyorum'' sözlerine, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kaçmaz'ın tepki gösterdiğinin belirtildiğini kaydetti.

Çubukçu, haberlerde ayrıca Kaçmaz'ın, Özcan hakkında ''Özcan'ı kınıyorum. Özcan'ı kanunu okumaya ve istifaya davet ediyorum'' ifadelerinin yer aldığını da belirtti.

Çubukçu, açıklamasında şunları kaydetti:

''Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın verdiği takipsizlik kararının ardından Osman Kaçmaz'ın daha önce hiçbir yargı mensubu tarafından yapılmamış bir şekilde YÖK Başkanı Özcan'ı istifaya davet ettiğini görmüş bulunmaktayım. YÖK Başkanı'nı istifaya davet etmeye hiçbir yargı mensubunun hakkı olmadığı gibi Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kaçmaz'ın da hakkı yoktur.

Osman Kaçmaz, kınama ve istifa davetiyle, bir yargı mensubu olarak tarafsızlık ilkesine aykırı davranmıştır. YÖK Başkanı'na yönelik istifa davetiyle Kaçmaz, kişisel düşüncesini kamuoyuna açıklayarak, tarafsız değil taraf olduğunu da dile getirmiş bulunmaktadır. Osman Kaçmaz'ın kendi verdiği kararı da tartışmalı hale getiren bu vahim tablo karşısında endişe duyduğumu kamuoyuyla paylaşırım.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...