Bakan Soylu: Bursa ve İstanbul'daki saldırıların faillerini tespit ettik

NTV yayınında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bursa'da cezaevi aracına bombalı saldırı ile İstanbul Gaziosmanpaşa'da TÜGVA binasının yanında meydana gelen patlamayı değerlendirdi. Her iki saldırının da faillerini tespit ettiklerini açıklayan Soylu, ''Bursa'daki eylemi MLKP, İstanbul'dakini ise DKP-BÖG örgütü gerçekleştirdi'' dedi. Sığınmacı tartışmalarına ilişkin de açıklama yapan Bakan Soylu, bayram için gidip dönmek isteyen Suriyelilere izin verilmeyeceğini söyledi. Soylu, gece müzik yasağı konusunda ise 4 bakanlığın ortak çalışma yaptığını ve sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

Bakan Soylu: Bursa ve İstanbul'daki saldırıların faillerini tespit ettik

İçişleri Bakanı , canlı yayınında Gökhan Gerçek'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

ve 'daki bombalı saldırıların faillerinin tespit edildiğini açıklayan Bakan Soylu, ''PKK'ya taşeronluk yapan iki örgütün işi" dedi.

Sığınmacı tartışmasıyla ilgili de önemli mesajlar veren Soylu, Suriyeli sığınmacılara bayramda ülkelerine gidip ardından geri dönmeleri için izin verilmeyeceğini söyledi.

Bakan Soylu'ya yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle...

BURSA VE İSTANBUL'DAKİ BOMBALI SALDIRILAR

Son bir kaç gündür önce 'da infaz koruma memurlarını taşıyan otobüse ardından İstanbul’da TÜGVA binasına yönelik bombalı saldırılar yaşandı. İlk bulgulara göre bu saldırılar PKK’yı mı işaret ediyor? Bu saldırılarla ilgili soruşturmada gelinen son aşama nedir?

terörle mücadelede çok önemli adımlar attı. Önceki dönemlerle kıyas kabul etmeyecek kadar önemli adımlar attı. örgütleri fırsat kollarlar. 15 Temmuz'dan bugüne kadar yurt içinde 1789 terör eylemi engellendi. Terörle mücadelede başarının temelinde yeni konsept var. Terör örgütü kırsalda etkinliğini kaybetti, mağaralarda.

''FAİLLERİ TESPİT ETTİK''

İstanbul'daki bomba boru tipli pil düzeneğiyle çalışan bir bomba, Bursa'daki el yapımı uzaktan kumandalı patlayıcı. Bursa'daki ve İstanbul'daki olayın faillerini tespit ettik. PKK'ya taşeronluk yapan iki örgütle bağlantılılar. Bursa'daki eylemi terör örgütü MLKP, İstanbul'daki eylemi DKP-BÖG örgütü gerçekleştirdi.

SİYASETTE SIĞINMACI TARTIŞMASI

Son günlerde sığınmacılar konusu kamuoyunun önemli maddelerinden biri haline geldi. Türkiye’de geçici barınma statüsünde kaç sığınmacı bulunuyor? Bunların geri gönderilmesiyle ilgili bir plan var mı? Türkiye’deki Suriyeliler için Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Onurlu geri dönüş'' ifadesini kullandı. Bunu açar mısınız? Hangi şartlar oluşursa ''Onurlu geri dönüş'' kriteri sağlanmış olur?

Etrafımızdaki coğrafyanın karşı karşıya kaldığı bu zor durumdan Türkiye'nin etkilenmesini de kendilerine ait bir fırsat olarak niteleyerek bunu bir siyaset malzemesi haline getiriyorlar. 3 milyon 768 bin Suriyeli var Türkiye'de. Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz.

''500 BİN KİŞİ GÖNÜLLÜ GERİ DÖNDÜ''

Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib'de briket evleri yapıyoruz.

''ONURLU GERİ DÖNÜŞTE GÜVENLİ BÖLGELERE DÖNECEKLER''

Önlem almasaydık kaçak göçmen sayısı 10 milyonu geçerdi. Yurt içindeki tüm kaçak göçmenleri yakalıyoruz. Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib'de briket evleri yapıyoruz. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Bu bölgeyi güvenli bölge haline getirdiğimiz için burada tarım ticaret işliyor. Bizim yaptığımız yol göstermek, güvenliklerini temin etmek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayram ziyareti için ülkelerine giden Suriyelilerin geri gelmelerine gerek olmadığı yönünde bir açıklama yaptı. Siz de bazı kısıtlamalar gelebilir dediniz Suriyelilerin bayram izni için. Bu bayram için bir karar aldınız mı? Suriyelilerin bayram için ülkelerine gitmelerine izin verilecek mi?

Yaklaşık 2-3 hatta 4 bayramdır biraz da pandemi vesilesiyle bu gidişleri önemli ölçüde durdurmuştuk zaten. Gittiler yüzde 60'ı kaldı. Sonraki bayramda şöyle bir tespitimiz oldu gittiler ve geri döndüler. Bayramlarda gidenler çok büyük bir sayı değil.

SURİYELİLERE BAYRAM İZNİ YOK

Geçen hafta itibarıyla bu konuda valilerimize de 'Bayram izni verilmeyecek' dedik. Şu anda bayram izni verilmiyor. Güvenli bölgeye gidip orada kalabilirler. Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek.

Kaç Suriyeli Türk vatandaşlığına geçti, oy kullanacak?

Geçen sefer 2018-19 seçiminde tespit ettik aşağı yukarı ancak yüzde 30-35'i oy kullandı. 31 Mart itibarıyla Suriye uyruklu 200 bin 950 kişi vatandaş oldu.

''113 BİN 654 KİŞİ SEÇİMDE OY KULLANABİLİR''

Bunun 113 bin 654'ü reşit, 87 bin 296'sı çocuktur. Türkiye'de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ''900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı'' diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Bu tamamen düşmanlık üretmeye, tahrik etmeye, provoke etmeye, iç karışıklık çıkartmaya, insanları birbirine kırdırmaya yönelik bir anlayıştır. Elbette ki 3 milyon 760 bin Suriyeli Türkiye için çok mudur? Çoktur.

İBB'DE GÜVENLİK SORUŞTURMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yönelik terör bağlantılı kişilerin istihdam edildiği iddiasına yönelik soruşturmada son durum nedir? Müfettişler soruşturmayı tamamlandı mı? Raporlar size ulaştı mı?

Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Hukuka tüm kamu kuruluşları uymak durumunda. Kimsenin biz oy aldık istediğimizi yaparız gibi bir söz söyleme hakkı yok. Kısıtlar belli.

''TERÖR ÖRGÜTÜYLE İRTİBATLI KİŞİLERİN OLDUĞU TESPİT EDİLDİ''

Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır. Terör irtibatlarıyla ilgili biz sorumluyuz. Terör örgütüyle irtibatlı kişilerin olduğu tespit edildi.

SAAT 24.00'TEN SONRA MÜZİK YASAĞI KONUSU

Pandemi yasaklarının büyük bölümü gevşetilmesine rağmen gece müzik yasağıyla ilgili kısıtlama devam ediyor. Bu yasak ne zaman kalkacak?

Pandeminin sonu gibi gözüküyor. Sağlık, Kültür ve Turizm, İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ortak çalışma yapıyoruz. Çalışmanın sonucunu kamuoyu ile paylaşacağız. Ses, desibel nasıl olacak? Teknik ekiplerimiz çalışıyor bize bir öneri getirecekler. Bu öneriyi değerlendireceğiz.

BİLDİRİ BÜYÜKELÇİYE GİTTİ İDDİASI

Millet İttifakı'nı oluşturan 6 partinin liderinin yaptığı ilk toplantının ardından açıklanan ortak bildirinin bir büyükelçiye redakte ettirilmek üzere gönderildiğini söylemiştiniz. ''Kılıçdaroğlu açıklasın'' demiştiniz ama açıklamadı. Siz açıklayacak mısınız?

Devletin diliyle konuşuyorum, benim makamım dedikodu yapma makamı değil. Eski büyükelçi, AB büyükelçisine redaksiyon için gönderdi. O büyükelçilerin haddine değildir bu iş. oyunu kurgulamak da onların haddi değildir. Seçime gidersiniz seçimde millet külahınızı önünüze düşürür. Yıllarca bu oyunlar, tezgahlar bu ülkede oynanmıştır. Bu ülkenin tek vasisi millettir.

KUZEY IRAK'TA PENÇE-KİLİT HAREKATI

Sayfa Yükleniyor...