Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen “Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirvesi”ne katıldı.

Başbakan Erdoğan, burada yaptığı konuşmanın ardından İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir araya geldi. Yaklaşık 40 dakika süren görüşmede Suriye konusu ele alındı.

Erdoğan, İran liderine, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine Suriye tarafından gelen top mermileri ile ölen sivilleri hatırlattı ve "Haklıyız, gerekeni yaparız" mesajı verdi.

Ahmedinejad ise "Akçakale konusunda haklısınız, sizi destekliyoruz" yanıtını verdi.

Haklısınız konusunda Türkiye'yi destekliyoruzSürpriz görüşmede nükleer enerji ve PKK'nın İran kolu olan PJAK'ın da gündeme geldiği tahmin ediliyor.

İki lider, en son 6.5 ay önce Başbakan Erdoğan'ın Tahran ziyaretinde görüşmüştü.

MALALA VE FATMA NUR'U ÖRNEK VERDİ
Öte yandan, Erdoğan zirvede yaptığı konuşmada terör eylemlerinden söz ederken Taliban’ın saldırdığı 14 yaşındaki aktivist Malala Yusufzai’den bahsetti.

İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde öldürülen üniversite öğrencisi Fatma Nur Çelik’i de hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Sevgili kızımız Malala’a yapılan terör eyleminin bağışlanır, affedilir hiçbir yanı yok. Benzer bir olayı, iki gün önce maalesef biz de İstanbul’da, bir üniversiteli kızımızla yaşadık. Maalesef eve giren bir vahşi, hem orada öldürüyor, hem de tecavüzde bulunuyor.

Bu olaylar her geçen gün artıyor. İşte Norveç’te geçen yıl yaşanan olay, bunun başka bir boyutudur. Hem kendi bünyemizde hem de BM Genel Kurulu ve BM Güvenlik Konseyi’nde, gerekirse uluslararası kurumlar oluşturmak suretiyle bu işi üzerine gitmeyi hem insani hem de İslami bir görev telakki etmemiz lazım. Bunun üzerine ayrıca ısrarla gitmemiz gerekiyor.”