Greenpeace,uzun süredir balina avcılığına karşı kampanyalar yürütüyordu.

İlişkili Haberler


Greenpeace aktivistleri, balinaların avlanmasına karşı kampanya yürütürken tutuklandılar ve 18 ay hapis cezasıyla karşı karşıya kaldılar. Greenpeace üyeleri, tutuklanan iki Japon eylemci için İsviçre'nin Jungfraujoch Dağı'na tırmandı.

Greenpeace üyeleri, dağın zirvesine dev bir şişme balinanın üzerine iliştirilmiş Japonca "Balinaları korurken hapsedildiler" yazılı pankart astı.

Greenpeace'in Jungfraujoch Dağı'nı seçmesinin nedeni ise, bölgeyi çok sayıda Japon turistin ziyaret etmesi...

İki Japon eylemci Junichi Sato ve Toru Suzuki ile ilgili nihai karar Eylül ayında açıklanacak.

Aslında tüm bu olanların başlangıç noktası 2008 idi...

Greenpeace'e ait kaynaklar o zamandan bu zamana yaşananları şöyle anlatıyor:

"2008'de, Junichi ve Toru, hükümetin de dahil olduğu ve vergi mükelleflerinin parası ile finanse ettiği balina avcılığı endüstrisindeki bir skandalı ortaya çıkardılar. Bulduklarının arasında zimmete balina eti geçirme yolsuzluğu da vardı. Tokyo Bölgesi Savcılığı bir soruşturma başlattı, ama Junichi ve Toru'nun tutuklandığı gün soruşturmayı da durdurdu!


İki eylemci 23 günü hiçbir suçlama yapılmadan olmak üzere, 26 gün boyunca gözaltında tutuldular – bu süre içinde sık sık iskemleye bağlanarak sorgulandılar, üstelik bir avukat bulundurmalarına izin verilmeden. Şu anda her onurlu vatandaşın yapması gerekeni yaptıkları – bir yolsuzluğu ortaya çıkardıkları - için hapis cezası ile yargılanıyorlar. Ancak burada yalnızca Junichi ve Toru'nun özgürlüğü değil, aslında barışçıl bir şekilde araştırma yapma, yolsuzlukları ortaya çıkarma ve yetkililer ile bu uğurda karşı karşıya kalma ve bunu cezalandırılma korkusu olmadan yapma hakkı yargılanmakta.

2008 Haziranı'ndaki tutuklanma süreçlerinden beri ikiyüz elli bin kişi Tokyo İkilisi'ne adalet istemiyle imza verdiler ve Yüksek Mahkeme de dahil olmak üzere hukuk uzmanları yargılama hakkındaki endişelerini dile getirdiler. Uluslararası Af Örgütü gibi insan hakları ve savunma grupları yargılamanın meşrutiyetini sorguluyorlar. "

Junichi Sato (solda), Toru Suzuki (sağda), ve avukatları, Yuichi Kaido (ortada) Aomori Yerel Mahkemesindeki ilk ön duruşma öncesi basına bilgi verirken - 2009.
Junichi Sato (solda), Toru Suzuki (sağda), ve avukatları, Yuichi Kaido (ortada) Aomori Yerel Mahkemesindeki ilk ön duruşma öncesi basına bilgi verirken - 2009.