Balyoz'un kısa kararı açıklandı

Anayasa Mahkemesi, Balyoz Davası'nda 230 başvurucu hakkında verdiği ihlal kararında "kısa kararı"nı internet sitesinde yayımladı.

19.06.2014 - 13:49

Balyoz'un kısa kararı açıklandı

Anayasa Mahkemesi, Balyoz'da yeniden yargılama yolunu açan kararının kısa gerekçesini açıkladı.

230 başvurucunun listesine yer verilen kısa kararda, başvurucuların, 765 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 147. maddesinde düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini Cebren Iskat veya Vazife Görmekten Men suçuna teşebbüsten İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yürütülen yargılama ve yargılama sonunda verilen mahkumiyet kararı nedeniyle Anayasa'nın 36. maddesinde koruma altına alınan adil yargılanma hakkı ile Anayasa'nın 19. maddesinde koruma altına alınan özgürlük ve güvenlik hakkının ihlal edildiğini ileri sürdükleri belirtildi.

Kararda, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman'ın tanık olarak dinlenmesi taleplerinin reddi nedeniyle tanık dinletme hakkına ilişkin şikayetlerin ve dijital delillerin değerlendirilmesine ilişkin şikayetlerin giderilmediğine dair iddiaların kabul edilebilir olduğuna karar verildiği bildirildi.

Şikayetçilerin güvence altına alınan adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine ve ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapmak üzere kararın bir örneğinin ilgili mahkemeye gönderilmesine oy birliğiyle karar verildiği kaydedildi.

''KISA KARAR'' MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ
Yüksek Mahkeme'nin kısa kararı ilgili mahkemeye gönderdiği, mahkemeden de kısa kararın kendilerine ulaştığına ilişkin geri bildirim yapıldığı öğrenildi.

Bireysel başvuruda bulunan 230 kişinin tahliyelerine yerel mahkeme karar verecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...