Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Kadın Kolları’nın düzenlediği ‘Yerel Yönetimlerde Kadın’ konulu programda konuştu.

Konuşmasında, "Eğer kadınlara bir ayrımcılık yapılacaksa bu daima pozitif ayrımcılık olacaktır. Negatif ayrımcılık olmayacaktır" diyen Davutoğlu, sözü çözüm sürecine getirdi.

"Çözüm Süreci için bütün anneler, mağdur olan, evlat kaybeden bütün anneler omuz omuza yürüdüğünde ve siyasete dönüp, 'bizlerin açıları üzerinden siyaset yapmayın' diye haykırdığında bu ülkeye barış gelecek" diyen Davutoğlu şunları söyledi:

"Biz bir daha anneler bu acıyı yaşamasın diye siyaset yapıyoruz, bir daha hiçbir anne şu veya bu gerekçeyle hiçbir annenin yüreğine evlat acısı düşmesin diye inadına Çözüm Süreci, inadına kardeşlik, inadına barış diyoruz.

Terörle mücadele ne kadar kutsal ve annelerin ağlamaması açısından önemliyse uyuşturucuya karşı mücadele ne kadar kutsal ve gelecek nesilleri korumak için önemliyse kadına karşı şiddet konusunda yürütülecek mücadele de aynı derecede kutsal, insanlık onuru açısından aynı derecede şereflidir. Kim kadına karşı şiddet uygularsa aslında kendi güçsüzlüğünü gösterir, kendi onursuzluğunu gösterir."

Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Ülkenin bu kadar sorunu varken kendisine bin odalı saray yaptırana ne denir. Zihinsel engelli demek kendisine ödül olur herhalde, akılsız demek en iyisi" şeklindeki açıklamalarına, "Sırf sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret etmek için zihinsel engellilere hakaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, insanlık onuruna saygı göstermeyi öğrenmelidir. Ona zihinsel engelli demek zihinsel engellilere hakarettir demesi nasıl bir anlayıştır. Muhasebesini yapmak lazım" şeklinde yanıt verdi.

Davutoğlu ayrıca, Meclis’teki yüzde 14.5 kadın temsilinin en az yüzde 25’lere çıkarmak için gelecek seçimlerde çalışılması gerektiğini belirterek, "AK Parti kadroları olarak gereğini yapacağız. AK Parti öncülük eder, birilerini peşine takar" dedi ve belediye meclis üyeliklerindeki kadın sayısının da az olduğunu ve bu rakamın da yukarılara çıkarılması gerektiğini söyledi.