Başbakan Ahmet Davutoğlu, Makedonya ziyareti kapsamında mevkidaşı Nikola Gruevski ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Davutoğlu'na çözüm sürecine yönelik gelişmeler soruldu.

Taraflar arasında '6- 7 Ekim sonrası sarsılan güven ortamının yeniden tesis edilmeye çalışıldığını belirten Davutoğlu, "Dün vurguladığım gibi son dönemde yapılan gelişmelerde olumlu bir atmosfer var. Bu pozitif atmosfer güven ortamı için önemlidir" dedi.

Davutoğlu, 'kamu düzeni' şartına bir kez daha vurgu yaparak şunları söyledi:

"Bizim için kamu düzeni bağlamında atılmakta olan adımlar kararlılıkla sürdürülecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Kamu düzeni görüşme konusu değildir. kamu düzeni öyle ya da böyle Türkiye'nin her yerinde sağlanacak. Aynı şekilde iknci ilke olarak çözüm süreci demokrasinin bir parçasıdır. Tek bir tarafla değil, bütün taraflarla görüşmelerimiz sürecek.

Son görüşmelerde usul ve yöntem konusunda olumlu gelişmeler oldu. Bu olumlu gelişmeler neticesinde ümit ederiz en kısa zamanda hepimizin arzu ettiği neticeler hasıl olur. Ama bu konunun detaylarını kamuoyu önünde konuşmakta fayda görmüyorum. Bu süreç kendi doğası içinde ve sağlam adımlarla ilerliyor."

'SONUÇ BEKLENMELİ'
4 eski bakanla ilgili Yüce Divan oylamasının ertelendiği komisyon çalışmalarına da değinen Davutoğlu, yapılacak spekülatif açıklamalarla çalışmaların etkilenmemesi gerektiğine işaret etti.

Davutoğlu, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye bir hukuk devletidir. Komisyonların nasıl çalışacağı aşikardır. Soruşturma Komisyonu geçen mayısta kuruldu ve çalışmalarını sürdürdü. Hiçbir şekilde komisyonun çalışmalarına müdahil olmadık ve olmayı düşünmüyoruz. Bu tarz spekülatif youmlardan kaçınmak ve çalışmaların neticelenmesine bakmak lazım.

Erteleme kararı alınması bazı belgelerle ilgili. Bu belgeler değerlendirilecek. Kamuyounda konu spekülatif bir şekilde değerlendirilerek komisyon çalışmaları etkilenmemeli. Bu konuda en objektif tutumun alınmasını istiyoruz. Belgeler değerlendirildikten sonra değerlendirmeyi yaparız. Biz hukuk devletinin yanında duruyoruz.

Bu tarz yorumlarla komisyon çalışmaları ertelenmemeli. Yeni belgelerle çıkacak sonuçları beklemek durumundayız."

'DESTEĞİMİZ SÜRECEK'

Davutoğlu, Türkiye'nin NATO üyesi olması için Makedonya'ya olan desteğini de sürdüreceğini belirttti.

"Makedonya dışında başka hiçbir ülke Türkiye kadar bunu desteklememiştir" diyen Başbakan, "Balkanların istikrarı için bütün ülkelerin NATO şemsiyesi altında birleşmesini istiyoruz. Bu hususta açık tavrımızı ortaya koyduk. Türkiye'nin Makedonya'ya desteği sürecek. Makedonya'nın NATO'da yerini almasını ümit ediyoruz, desteğimiz sürecek" diye konuştu.