Başbakan Erdoğan Neçirvan Barzani ile görüştü

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüşen Başbakan Erdoğan, Bağdat ve Erbil'i ziyaret etmeyi planladığını söyledi. Türkiye ile Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasındaki petrol protokolleri ise, Neçirvan Barzani'nin Irak Merkezi Yönetimi ile yapacağı görüşme sonrasına bırakıldı.

27.11.2013 - 14:53

Başbakan Erdoğan Neçirvan Barzani ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'yi kabul etti.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda basına kapalı gerçekleşen görüşme, 3 saat sürdü.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Erdoğan ile Barzani, bölgesel konularda görüş teatisinde bulundu.

Erdoğan, görüşmede, Irak'ta ayrım gözetmeksizin tüm kesimlerle ilişkileri geliştirmeye özen gösterdiğini vurguladı.

Bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in Irak'a yaptığı ziyaretlere değinen Erdoğan, önümüzdeki dönemde de bu tür ziyaretlerin bakan düzeyinde devam etmesini planladıklarını ifade etti.

Erdoğan, ayrıca yakın bir zamanda Irak Başbakanı Nuri el Maliki'yi Türkiye'de ağırlamayı, Türkiye-Irak Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısını düzenlemeyi arzuladıklarını bildirdi.

Erdoğan, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nın ardından Irak'a resmi bir ziyaret gerçekleştirmeyi, bu vesileyle Bağdat'ın yanı sıra Erbil'i de ziyaret etmeyi arzuladığını kaydetti.

Görüşmede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da hazır bulundu.

PETROL ANLAŞMASININ İMZASI İLERİ BİR TARİHE ERTELENDİ
Görüşmede, Kuzey Irak petrolünü Türkiye üzerinden dünyaya ulaştıracak petrol sözleşmesinin imzalanması bekleniyordu. Ancak bu imza ileri bir tarihe ertelendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...