Başbakan Recep tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile yeniden düzenlenen Gençlik Parkı'nın açılış törenine katıldı.

Başbakan Erdoğan, törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“Bizim binlerce yıl içerisinde oluşmuş kardeşliğimizi bozmaya hiç kimsenin ama hiç kimsenin gücü yetmez. Bu ülkenin doğusu ile batısı arasına nifak tohumları ekmeye hiç kimsenin gücü yetmez. Bu ülkeyi bölmeye, bu ülkenin birliğini, düzenini, bütünlüğünü sarsmaya hiç kimsenin gücü yetmez. Çanakkale'de bunu denediler başaramadılar. Kurtuluş Savaşımız öncesinde bunu denediler başaramadılar. Cumhuriyet tarihimiz boyunca çeşitli yöntemlerle bunu denediler, yine başaramadılar. Allah'ın izniyle bundan sonra da başaramayacaklar.''

Bugün bir kez daha bizi birbirimize düşürmeye, bizi birbirimize düşman eylemeye çalışanlara en anlamlı cevabı en yüksek sesimizle, en gür sesimizle veriyoruz: 'Bu ülkenin evlatlarını birbirine düşüremeyeceksiniz. Bizim kardeşliğimizi asla ve asla sarsamayacaksınız' diyoruz.

Bakın az önce bir haber daha aldım. Ne yazık ki bir astsubayımız ve 3 uzman çavuşumuz şehit oldu. Ve ben şimdi diyorum ki biliyorum burada bugün şu açılışta beraber eğlenmeye geldiniz. Ama ben Ferhat kardeşime de söylüyorum, rica ediyorum biz onların manevi huzurunda, onların manevi hatırasına saygıyla bu akşam biz bu toplantımızı bu şekilde herhalde noktalarsak çok daha isabetli olacaktır. 81 vilayetimizin tamamı huzur istiyor. Ben kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin 'başı sağ olsun' diyorum. Biz şehitlerimizle, gazilerimizle buralara geldik. Bundan sonra da yine o şehitlik rütbesini yakalamaya, oraya doğru koşmaya hazır olan bizim binlerce, on binlerce, yüz binlerce evladımızın olduğuna inanıyorum.

Sivil toplum örgütlerimiz, akademisyenlerimiz, medyamız, üniversitelerimiz, bilimadamlarımız, sanatçılarımız, derneklerimiz, vakıflarımız hep birlikte sağ olsun bu sürece katkı veriyorlar. Annelerin göz yaşı dinsin istiyorlar. Her yerden, her kesimden olumlu tepkiler alıyoruz. Toplumun her kesiminde Türkiye'yi aydınlığa, refaha, huzura kavuşturmak için büyük bir arzu, büyük bir heyecan, coşku olduğunu görüyorum. Herkes, 'bu acı bir an önce bitsin' diyor. Herkes kan dursun, gözyaşı dursun istiyor. Herkes, anneler bu şekilde inim inim inlemesin istiyor. Çocuklar ölmesin, öldürülmesin, Ay yıldızlı bayrağa sarılmış şehit tabutları gelmesin istiyor. Türkiye doğusuyla, batısıyla, her iliyle ilçesiyle, her köyüyle eş zamanlı olarak kalkınsın, büyüsün ve geleceğe hazırlansın istiyor.

Buradan, Gençlik Parkı'ndan, Ankara'dan tüm Türkiye'ye sesleniyorum: Demokratik açılımı gerçekleştirdiğimiz zaman Türkiye bir kez daha şaha kalkacak. Terör sorununu çözdüğümüz zaman, Türkiye bir kez daha şaha kalkacak. Milli birlik projemizi uygulamaya koyunca artık Türkiye'yi altını çizerek ifade ediyorum hiç kimse tutamayacak. Türkiye huzur, istikrar, refah içinde geleceğe yürüyecek. Türkiye'nin ekonomisi daha güçlenecek. Türkiye'nin demokrasisi daha da güçlenecek. Türkiye güçlenecek. Aziz milletimiz güçlenecek. Artık bu yoldan geriye dönüş yok. Bedeli ne olursa olsun bu süreci tamamlayacak, bu kardeşlik projesini, bu milli birlik projesini tamama erdireceğiz. Süreci engellemek isteyenler olabilir. Tahrip etmek, provoke etmek isteyenler olabilir. Zihinleri bulandırmak, kamuoyunu yanıltmak isteyenler olabilir. İnanıyorum ki aziz milletim bunların hiçbirine pirim vermeyecektir.''